Co dělat, aby vás boty nedřely o nohy? Podívejte se na naše způsoby


Odírací boty jsou poměrně častým problémem, zvláště u nového páru. Věříme, že téměř každý zažil nepříjemný a bolestivý pocit odřených pat. Existují nějaké magické řešení tohoto problému? Samozřejmě, i když s magií nemají mnoho společného! Jen pár účinných rad, co dělat, aby se boty nedřely a nejčastější příčiny neduhů.

Proč se mi třepí boty?

Existuje minimálně několik důvodů pro vznik bolestivých oděrek na chodidlech. Nejčastější je samozřejmě fakt, že boty jsou nové, takže se ještě nestihly přizpůsobit tvaru vašich nohou. Není to však jediný důvod. Proč se mi třepí boty?

  • Boty jsou špatně zvolené. Stojí za zmínku, že nohy mohou třít jak příliš malé, tak příliš velké boty. Obtěžující oděrky na patách, kotnících nebo prstech většinou viníme příliš těsné boty. To je samozřejmě pravda, ale problémem jsou i boty, které jsou příliš volné a postrádají stabilní oporu chodidla. To může mít za následek tření, ale také vážnější zranění. Příliš těsné boty zase kromě oděrek a bolestivých puchýřů přispívají ke zvýšenému pocení nohou, deformaci nebo poškození nehtové ploténky. Nepodceňujte problém a vždy pečlivě vybírejte velikost boty, protože se ukazuje, že poškrábaný podpatek, ač bolestivý, patří k těm menším problémům. 

  • Nekvalitní materiál. Problém s odřenými patami se nejčastěji vyskytuje u bot z méně kvalitních materiálů, např. ekologické kůže. Rozhodující je v tomto případě výrazně nižší cena, takže si můžete dovolit několik párů místo jednoho z pravé kůže. Oproti tomu boty z přírodní kůže jsou mnohem dražší, ale vyznačují se větší vzdušností a plasticitou, díky které se noha nepotí a bota se sama rychleji přizpůsobí tvaru. Této problematice by měli věnovat pozornost především lidé s citlivými chodidly, se sklonem k puchýřům, oděrkám a dotěrným bolestem.

Odřeniny na chodidlech, i když začínají zcela nevinně, mohou vyústit ve vážné problémy a v extrémních případech - zanícenou infekci, která vyžaduje zásah lékaře. Nepodceňujte problém a jednejte dříve, než vám nenápadné zarudnutí paty skončí bolestivými, praskajícími puchýři a krvácejícími ranami.

Co dělat, aby se boty neodíraly?

Nepříjemným a často bolestivým problémem je tření na patách. Objevte některé osvědčené způsoby, jak odřít boty a nosit je s radostí!

  • Zkuste boty jemně natáhnout. Dobře poslouží mírně navlhčená tlustá ponožka. Několikaminutová procházka by měla vyřešit problém příliš těsné obuvi. V případě potřeby můžete aktivitu opakovat několik dní. Podívejte se také na náš článek, ve kterém navrhujeme další řešení, která pomohou rozbít příliš malé boty. 

  • Namažte si boty mastným krémem. Kosmetika změkčí materiál, takže nebude dráždit pokožku na nohou. Krém navíc poskytuje skluz, což umožňuje noze volněji pracovat uvnitř boty. Tato metoda je také skvělá pro sandály. 

  • Mastek nebo dětský pudr. Přípravek účinně minimalizuje nadměrné pocení nohou, které je častou příčinou následných oděrek či tření. Mastek absorbuje vlhkost, čímž snižuje riziko poškození epidermis. 

  • Gelové vložky. Nejlepší je dát si je do bot hned po nákupu, aby se předešlo problémům. Gelové vložky, dostupné v obchodech s obuví, jsou vynikající metodou pro abrazivní boty, protože minimalizují klouzání nohy uvnitř boty a chrání patu a střední část nohy. Fungovat budou i v případě sandálů, vysokých podpatků a modelů na klínovém podpatku. 

  • Patní patky do bot. Zakoupíte je v obchodech s obuví a správné nalepení přípravku uvnitř bot zaručuje účinnou ochranu proti oděrkám.

  • Požádejte o pomoc ševce. Dobrým způsobem je vrátit problémový pár bot obuvníkovi, který s pomocí profesionálních nástrojů odstraní příčinu kožních oděrek.

Správná příprava nových bot je klíčová, proto se vyplatí postarat se o tuto záležitost před prvním obouváním. Pokud jste však již zaznamenali zarudnutí nebo oděrky, které znemožňují pohodlnou chůzi, bude nutná správná péče o nohy, aby se zmírnila dotěrná bolest. Úlevu vašim nohám přinese horká koupel, která zklidní neduhy. Nezapomínejte také na ochranu pokožky před dalším prohlubováním potíží – k tomuto účelu použijte ochranné náplasti, vyměňte obuv za jiný model a ránu ponechejte co nejčastěji bez převazu, což urychlí hojení.