Choďte sebevědomě a pohodlně, dokonce i s vypouklými krky


Zhruba čtvrtina dospělých se potýká s vbočenými palci. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, jak nepříjemný je tento problém, zvláště co se výběru bot týče. Radíme, na co si dát při nákupu pozor a jaké modely bot se nejlépe hodí pro různé příležitosti.

Co jsou to boule a je možné se jich zbavit?

Hallux valgus, také známý jako hallux valgus, je velmi časté onemocnění, které postihuje jednoho ze čtyř dospělých, většinou ženy. Nejde o nic jiného než o kostěné výběžky, které se tvoří na straně chodidel poblíž palce u nohy. Častým příznakem je pohyb velkého prstu dovnitř směrem k ostatním prstům.

Přesná příčina vbočených palců není známa. To může být částečně genetické a částečně způsobené nošením špatně padnoucích bot. Příliš těsné boty, stejně jako nebetyčné podpatky, mohou zvýšit riziko vbočených palců.

Zbavit se jich je bohužel možné pouze operací. Různá cvičení a specializované překryvy mohou rozvoj této deformity pouze zastavit.

Vbočené hřbety nejen vypadají nevzhledně, ale mohou také způsobit bolest a velké potíže při chůzi a ... výběru bot. Naštěstí stále více výrobců nabízí boty vhodné pro pacienty, které jsou pohodlné a zároveň dobře vypadají.

Bunions a pohodlí mohou jít ruku v ruce

Pokročilá deformita může přispívat k pocitu bolesti v oblasti palce u nohy, který může být navíc doprovázen otokem. Neduhy se zhoršují tlakem způsobeným nošením nedostatečně nasazené obuvi. 

Při výběru obuvi byste proto měli věnovat pozornost několika nesmírně důležitým aspektům. V první řadě zvolte správnou obuv jak na délku, tak na šířku. Vyhněte se také syntetickým materiálům a úzkým špičkám. Zjistěte, na co si ještě dát pozor, abyste si zajistili maximální pohodlí při chůzi.

Zkuste to, dokud to nebude hotové

Ujistěte se, že vaše boty mají správnou velikost, zejména pokud jde o šířku. Hallux valgus zaujímá další místo. Pokud jej neposkytnete, můžete při chůzi pociťovat nepohodlí a dokonce bolest.

Při nákupu bot buďte trpěliví a vyzkoušejte je až do konce. Vbočené palice jsou často doprovázeny bolestí a kupovat si boty, které to zhorší, je určitě to poslední, co byste chtěli.

Vyberte si lehké boty, které budou vyvíjet menší tlak na vaše boule. Takové boty můžete nosit několik hodin bez nepohodlí.

Vyhněte se syntetickým materiálům a úzkým špičkám

Pokud máte boule, měli byste se vyhnout syntetickým materiálům. V případě tohoto neduhu budou mnohem lepší přírodní pružné materiály, které poskytnou vašim nohám dostatek prostoru, přizpůsobí se jejich tvaru. 

Měkký materiál svršku obuvi zabrání tření a tím sníží bolest pociťovanou při chůzi. Nejlepší bude, když se rozhodnete koupit boty ze semiše nebo kůže. Takové boty nejen zabrání pocitu bolesti při chůzi, ale za předpokladu, že se o ně budete správně starat, vám budou sloužit dlouhá léta.

Špička obuvi je stejně důležitá jako materiál, ze kterého jsou boty vyrobeny. Vyhněte se příliš úzkým prstům, kde je prostor pro prsty silně omezen a kde se překrývají. Širší, kulaté nebo hranaté nosy jim poskytnou dostatek prostoru, abyste se mohli pohodlně pohybovat.

Pohodlné boty pro různé příležitosti

Pohodlí je v případě vroubků na prvním místě a žádné jiné boty vám neposkytnou takový komfort jako klasické tenisky. Flexibilní, vhodně tvarovaná konstrukce je zárukou volného pohybu bez tlaku a opory, a to i s vbočenými hřbety.

Jsou ideální do kanceláře baletky. Vyberte si kožené nebo nubukové a zůstaňte v pohodlí po celý den. Pamatujte, že je nedávejte naboso. Deformace tak můžete dále podráždit a způsobit tak tvorbu bolestivých puchýřů.

V létě se rozhodněte sandályve kterém budou vaše nohy moci volně dýchat bez problému odírání jejich bočních partií.

Chystáte se na větší výstup? Přestože jsou ploché boty denně mnohem lepší volbou pro hallux valgus, elegantních bot se naštěstí vzdávat nemusíte! Ženy, které se potýkají s vbočenými kýty, se mohou čas od času obléci vyšší boty. Dbejte však na to, aby pata nebyla příliš vysoká a prsty nebyly příliš úzké.

Skvělým řešením jsou klínky, které skvěle ladí s delšími i kratšími šaty. Co takhle semišové espadrilky na nízké platformě? Poskytnou vám nejen pohodlí, ale také opticky prodlouží nohy. Pamatujte však, že podpatky nenosíte příliš často. Nošení vysokých podpatků může tuto deformaci zhoršit. Mnoho párů bot na vysokém podpatku má těsné, úzké prsty a nepřirozený úhel sklonu velmi zatěžuje prsty.

Pokud dáváte přednost plochým, elegantním botám, jděte do Balerínky z nubukové kůže s originální sponou. Díky pohodlné vložce budou perfektní i na dlouhé hodiny vycházek.

Nemusíte volit mezi pohodlím a stylem

Naštěstí, pokud bojujete s boulemi, nemusíte volit mezi pohodlím a stylem.

Jsme si jisti, že podle našich tipů najdete spoustu bot, které budete opravdu rádi nosit.