Boty na dlouhé vzdálenosti


Ať už se chystáte na dlouhou procházku do lesa, na několikahodinovou prohlídku starého města nebo na pouť, jistě potřebujete správnou obuv. Přemýšlíte, jaké boty budou fungovat na dlouhé vzdálenosti a hledáte tu nejpohodlnější variantu? Jste na správném místě!

Na pohodlí záleží

Pohodlí by mělo být vždy vaší nejvyšší prioritou, zvláště když plánujete dlouhé procházky. Abyste ji zajistili, věnujte zvláštní pozornost šířce a délce bot a také odpružení. Právě díky němu zvýší stabilitu a přilnavost při chůzi a zároveň sníží tlak na vaše chodidla.

Ujistěte se, že stélka v botě poskytuje nejen odpružení, ale také správně podporuje klenbu chodidla. Měl by být vyroben z pěny nebo gelu, díky čemuž se během mrknutí oka přizpůsobí tvaru nohy a poskytne vám vysoký komfort používání. 

Pokud máte ploché nohy, hledejte boty, které vám poskytnou skvělou stabilitu a zároveň vám umožní převzít otěže ovládání pohybu. V případě vysokého navýšení nezapomeňte zvýšit tlumení nárazů. Na druhou stranu boty s poměrně tvrdou, ale pružnou podrážkou, která zajistí správnou stabilizaci v oblasti paty, budou fungovat na standardní stopku.

Jsou běžecké boty vhodné na dlouhé procházky?

Mnoho lidí si klade otázku, zda budou běžecké boty vhodné na dlouhé procházky a vzdají se nákupu samostatného páru. Zatímco běžecké boty jsou relativně lehké, což je vítaná vlastnost pro chůzi, je důležité si uvědomit, že biomechanika chodidla při chůzi je zcela odlišná od dynamického běhu.

Při chůzi se chodidlo obvykle nejprve dotkne země v oblasti paty. Během běhu se však tento bod posouvá do metatarzální oblasti. Běžecké boty mají navíc obvykle tvrdší podrážku, která by mohla způsobovat nepohodlí a bolest nohou při chůzi.

Proto je lepší se vyvarovat nošení běžeckých bot na chůzi. Ptáte se, jaké by měly být vlastnosti bot na dlouhé pochody? Čtěte dál a dozvíte se odpověď!

Na co si dát pozor při nákupu vycházkové obuvi?

Vycházková obuv by měla být stabilní a flexibilní, umožňovat hladký, neomezený pohyb chodidla. Nezapomeňte se přizpůsobit počasí. V deštivých dnech volte nepromokavé modely a v parném létě obuv z prodyšných, prodyšných materiálů. Kromě toho by měly mít odpovídající střih.

Při zkoušení obuvi, ve které hodláte cestovat na dlouhé vzdálenosti, mávejte prsty u nohou a ohněte je. Tento pohyb by měl být neomezený. Pamatujte však, že ponechání příliš velkého prostoru prsty může být fatální. Noha se začne pohybovat dopředu, pocítíte nepohodlí a na nohou se vám objeví puchýře a kuří oka.

Pokud se vám pár bot zdá trochu těsný a doufáte, že je udržíte od sebe, nekupujte je. Vybírejte boty, ve kterých se cítíte pohodlně a pohodlně už od samého začátku.

Vyhněte se příliš těsné obuvi

Dlouhé hodiny na nohou mohou způsobit otoky nohou. Z tohoto důvodu v žádném případě nevolte příliš těsné boty. Věnujte pozornost jak jejich délce, tak šířce. Vyberte si model, který dává vašim prstům dostatek prostoru a neodře si patu a nebude způsobovat bolestivé puchýře.

Při výběru velikosti vycházkové obuvi nezapomeňte na tloušťku ponožek, které plánujete nosit na dlouhé vzdálenosti. Jejich tloušťka může mít skutečný vliv na celkový komfort používání daného páru bot.

Než se vydáte na dlouhou trasu, nezapomeňte zakoupené boty vyzkoušet na kratší vzdálenosti. Máte tak jistotu, že boty jsou maximálně pohodlné.

Pevné nebo pružné?

Přemýšlíte mezi pružnějším a tužším modelem? Stačí, když kromě vlastních preferencí zvážíte i typ terénu, po kterém hodláte cestovat. Chodníky a beton všudypřítomný ve městech je rozhodně mnohem obtížněji překonatelným územím oproti polním loukám.

Při volbě kamenitých povrchů volte pevnou obuv, která ochrání vaše nohy před nerovným terénem. Pamatujte však, že tuhé boty budou obvykle mnohem těžší než pružné. V důsledku toho se můžete rychleji cítit unavení.

Boty pravidelně měňte

Pozornost! I ten nejlépe padnoucí model se může opotřebovat. Roztrhané podrážky mohou přispívat ke zhoršení přilnavosti a stability boty. Z tohoto důvodu nezapomínejte pravidelně vyměňovat vycházkovou obuv, jakmile si všimnete oděrek na podrážkách. 

Opotřebované boty mohou nejen způsobit nepohodlí při procházkách, ale také zvýšit riziko zranění. Pokud k nim máte sklony, vybírejte spíše postavené modely, které vám zajistí stabilitu kolem kotníku.

Ve zdravém těle, zdravá mysl

Určitě víte, že chůze má mnoho výhod pro vaše zdraví. Nejlepší ze všeho je, že k chůzi nepotřebujete luxusní vybavení ani drahé vybavení. Vše, co potřebujete, je správně vybraný pár bot. Jsme si jisti, že naše tipy vám s tím pomohou.