Boty jako znak subkultur


Kolekce obuvi mnoha lidí zahrnují Doc Martens, tenisky Converse, boty a Adidas. I když dnes tyto boty nejsou vyhrazeny výhradně pro konkrétní subkultury, v minulosti byly rozhodně jejich poznávacím znamením. Pokud vás zajímá historie těchto bot, jste na správném místě. Začněme!

Atributy různých subkultur

Přestože v dnešní době již nejsou jednotlivé boty vyhrazeny výhradně konkrétním subkulturám, v minulosti byly jejich poznávacím znamením. Pohled na Doca Martense, konvertity, bojové boty nebo Adidas na ulici dnes nikoho nepřekvapí a nemusí být nutně spojován s více či méně rebelujícími skupinami. 

V tomto článku představujeme historii vybraných typů bot se zaměřením na jejich využití k vyjádření vlastní identity. Pokud vás taková témata zajímají, přejeme příjemné čtení!

Vysoké kozačky pro rebelky

Vysoké, těžké boty vyrobené z kůže rychle ukradly srdce mnoha rebelů po celém světě a staly se symbolem individuality. Boty vládly ulicím v 70. a 80. letech, kdy je nosili především metalisté, punkeři a skinheadi. Poslední jmenované je sladily s bílými tkaničkami, které propletly a vytvořily tvar charakteristického žebříku.

Ve skupině skinheadů se k nim často nosily džíny s rovnými nebo zúženými nohavicemi, polokošile a „harringtonské“ bundy zakončené černočerveným károváním. Punkeři naopak kombinovali tyto boty s barevnými kostkovanými kalhotami, tričky se zajímavými potisky a koženými bundami zdobenými cvočky a jety. Metalisté se naopak dali poznat podle černých kozaček a černého jednobarevného stylingu, na který ledabyle padaly dlouhé vlasy.

Dnes bovver boty zdobí ulice bez ohledu na příslušnost k subkultuře. Ženy i muži milují tyto boty a nosí je s různými styly. Klasické černé bovver boty se hodí k džínům a cargo kalhotám. Úspěšně je můžete nosit k šatům, zvolte například malé černé šaty a černé průhledné punčocháče. V současné době jsou k dostání i kozačky bovver v různých barvách a vzorech. Nikoho nepřekvapí pestrobarevné bovver boty s květinami, které skvěle doplní nadčasové montérky a vzdušné šaty. Béžové boty v tomto stylu ukradly srdce mnoha módních influencerů, kteří je kombinují s bílou nebo krémovou stylizací a vytvářejí velkolepé kombinace ve stylu noblesní šik s jemným drápem.

Doc Martens v podzemí

Vzhledově jsou boty Martens podobné botám bovver, které byly původně vytvořeny pro účely podpory zdraví. Tvůrce těchto bot – Klaus Martens – po zlomenině nohy usoudil, že standardní vojenské boty, které tehdy kvůli probíhající 2. světové válce musel nosit, prostě nejsou příliš pohodlné. Aby se zotavil rychleji, rozhodl se lékař německé armády vytvořit měkké kožené boty, jejichž podrážka byla lemována ... fragmentem pneumatiky.

Ačkoli mu toto řešení zpočátku nepřineslo zvláštní slávu, postupem času oslovilo pošťáky, policisty a další zaměstnance, kteří trávili dlouhé hodiny na nohou. Tento trend si oblíbili i zastupitelé podzemí – mody, kteří je spárovali s okázalými, provokativními a avantgardními outfity a vojenskými kabáty s kapucí. Doc Doc Docs si oblíbili i příznivci grunge. Tyto boty nosily v kombinaci s jednoduchými džínami a kostkovanými košilemi.

Rock'n'roll v Converse

Grungeeři také často nosili klasické tenisky, jako jsou Converse. Zajímavé je, že tyto boty byly navrženy s ohledem na basketbal a fotbal. Nejoblíbenější model – Chuck Taylor All Star – pochází od amatérského basketbalisty Charlese Taylora, který tyto tenisky zpopularizoval při hraní v týmu sponzorovaném značkou.

Zpočátku byly konverze dostupné pouze v černé monochromatické edici. Postupem času se však objevily bílé a barevné verze těchto bot. Ačkoli, jak jsme již zmínili, tyto boty byly určeny pro sport, ale populární hudební kapely jako Sex Pistols, Ramones a Nirvana je prosazovaly mezi subkultury.

Obliba konverzí stále neklesá. Dnes existují kromě plátěných modelů i kožené, které se na ulicích stále častěji objevují v kombinaci s džínami různých střihů, ale i bavlněné šaty končící těsně pod půlkou lýtek. Díky výběru béžových tenisek na platformě si opticky prodloužíte nohy, což jistě potěší příznivce kratších šatů.  

Tenisky pro milovníky street stylu

V americké kultuře milovníků newyorského street stylu hrály tenisky obrovskou roli. Původně byly tyto boty oblíbené u hráčů volejbalu a basketbalu, což rychle inspirovalo fanoušky hip-hopu. Zástupci této subkultury kombinovali své oblíbené modely Adidas s volnými kalhotami a nadměrná velikostTrička, často doplňující takové kombinace s kloboukem s charakteristickým, rovným nebo zakřiveným kšiltem.

V současné době se boty Superstar staly jedním z nejžhavějších trendů, které lze na ulici potkat téměř všude. Milují je zástupci obou pohlaví, kteří tyto boty nosí nejen na sport, ale stylově je kombinují s oblečením business casual. Pro další stylingovou inspiraci pro Adidas a další tenisky navštivte tento článek.