7 aspektů, které je třeba zvážit při výběru běžeckých bot


Ať už běháte, abyste si krátili čas a relaxovali, berete to jako formu hubnutí nebo se připravujete na maraton, správné boty jsou zásadní. Právě ony zajišťují správné držení těla, předcházejí zraněním a zpříjemňují námahu. Zde je několik tipů, na co si dát při výběru běžeckých bot pozor.

# 1 Získejte správnou velikost

Výběr správné velikosti bot se zdá být samozřejmou záležitostí. Mnoho běžců však na tento aspekt zapomíná a volí nadměrnou sportovní obuv v obavě, že jim budou vlivem jejich aktivity otékat nohy.

Aby byly vaše běžecké boty co nejpohodlnější, nedělejte kompromisy ve velikosti. Většina výrobců sportovní obuvi používá poloviční velikosti.

Nejlepší je, když si běžecké boty vyzkoušíte večer, kdy jsou vaše nohy unavené po náročném dni. Ujistěte se, že se vaše prsty mohou volně pohybovat.

Pamatujte, že dobře zvolená sportovní obuv nemusí „zabíhat“. Vyberte si velikost, která vám bude hned od začátku perfektně sedět.

# 2 Přemýšlejte o tom, na jakém povrchu plánujete běhat

Běháte pouze na běžícím pásu? Nebo je vám možná nejpříjemnější činnost v lese? Vyberte si boty s vhodnou podrážkou věnovanou konkrétním povrchům. 

Lehké a flexibilní boty budou lépe fungovat na rovných, ale tvrdých površích - chodnících, cestách a běžeckých pásech. Skvěle tlumí nárazy a výrazně minimalizují riziko možného zranění.

Pro běh po bezbariérovém terénu vybírejte boty s hlubokým dezénem s výstupky na podrážce, které vám zajistí vynikající trakci na nerovném terénu. Jejich další výhodou je perfektní podpora kotníku, která je při běhu na nerovném povrchu nesmírně důležitá. 

Pamatujte, že nošení těchto bot na běžeckém pásu nebo na chodníku může být nepříjemné. Pokud plánujete běhat po silnicích i lesích, vyberte si hybridní běžecké boty, které zvládnou oba podmínky.

# 3 Věnujte pozornost odpružení

Tloušťka materiálu pod mezipodešví a tvrdost použité pěny, tedy odpružení, závisí také na tom, kde plánujete běhat. Oba tyto aspekty jsou zodpovědné za tlumení nárazů.

Přemýšlejte o tom, jak daleko plánujete cestovat. Pokud se připravujete na maraton, volte boty s větším tlumením. Na kratší vzdálenosti naopak poslouží boty s pružnější podrážkou. 

Zvláštní pozornost věnujte také tzv pokles podrážky boty. Přesahující 10 mm zajistí vašim nohám skvělé tlumení nárazů. Nevýhodou tohoto řešení je větší namáhání paty. 

Na druhou stranu, čím nižší je pokles, tím více zásahů metatarsus zabere. To může způsobit, že Achillova šlacha bude více pracovat. 

Pokud své dobrodružství s tímto sportem teprve začínáte, rozhodněte se pro tradiční boty s poklesem cca 8 mm.

# 4 Podívejte se na své staré boty

Při výběru nových běžeckých bot se vyplatí podívat se blíže na starý pár, který se často nosí. Získáte tak skvělý přehled o tom, jak vaše noha funguje.

Pokud podrážka vykazuje známky opotřebení na vnitřní straně, budete potřebovat pár lehkých strukturovaných, stabilizačních tenisek. Jinak byste se mohli zranit. 

Když zaznamenáte známky opotřebení na vnější straně boty, zvolte flexibilní běžecké boty s vysokým stupněm odpružení. Díky tomu předejdete zraněním.

# 5 Věnujte pozornost konstrukci boty

Každá část boty má svůj vlastní účel. I ty nejmenší nesoulady mohou způsobit, že se při běhání budete cítit nepříjemně. Pamatujte, že čím lehčí je struktura boty, tím menší únavu pocítíte po skončení běhu.

Svršek sportovní obuvi bývá vyroben z látky nebo moderní síťoviny. Vyberte si strečový materiál, který vašim nohám poskytne potřebnou oporu.

Neméně důležité je, aby pata v botě neklouzala a její zadní část nijak nedráždila kotníky nebo šlachy.

Velkou pozornost věnujte také tkaničkám. Ujistěte se, že nejsou vyrobeny z kluzkého materiálu a během aktivity se neuvolní. Díky tomu předejdete případným výletům.

# 6 Nezapomeňte na podrážku

Při výběru běžeckých bot nezapomeňte pečlivě analyzovat podrážku. Jazýčky v něm obsažené zvýší vaši přilnavost k zemi a zajistí vám stabilitu. 

Pružný materiál zlepší elasticitu a zajistí, že běhání bude skutečným potěšením. Příliš tuhá podrážka může znesnadnit ohnutí chodidla a způsobit nadměrnou zátěž, což významně ovlivňuje pohodlí při používání.

# 7 Jděte na pohodlí

Některá řešení budou fungovat pro některé lidi, zatímco pro jiné budou odsouzena k neúspěchu. Nezapomeňte si vybrat boty podle svých preferencí. Vyzkoušejte různé modely a uvidíte, ve kterých se cítíte nejlépe. 

Jen se na to nedívejte. Sportovní obuv by měla být v první řadě funkční a poskytnout vám pohodlí při běhu. To, jak vypadají, je druhotný aspekt.