5 účinných způsobů, jak dostat boty příliš volné


Kluzké podpatky od bot způsobují nepohodlí a znesnadňují chůzi. Dlouhodobé nošení příliš volných bot může způsobit bolavé nohy a dokonce přispět k bolestivým puchýřům. Naštěstí se nemusíte loučit s obnošeným párem svých oblíbených bot. Radíme, jak si poradit s příliš volnou obuví.

Proč se mi boty příliš uvolnily?

Po vyřazení letních bot ze šatníku se ukázalo, že vám váš oblíbený pár bot najednou přestal slušet? Existuje mnoho důvodů, proč se vám boty mohly příliš uvolnit. Jedním z nich je hubnutí. Doprovodné odstranění problému zadržování vody v těle znamená, že noha může být poloviční než noha. V případě čerstvých maminek to může být způsobeno předchozím těhotenstvím, které přispělo k otokům nohou. Příliš časté nošení jedněch bot může také způsobit, že bota časem sklouzává z nohy.   

Bez ohledu na důvod, proč jsou vaše boty příliš volné, nemusíte se s nimi loučit. Zjistěte, jak efektivně vyrobit boty, které jsou příliš volné.

# 1 Investujte do vložek

Nejoblíbenějším a zároveň jedním z nejúčinnějších způsobů příliš volné obuvi jsou vložky. Bez ohledu na materiál, ze kterého byly vyrobeny, dokážou vložky efektivně zmenšit obuv až o 1 velikost a navíc nabízejí řadu dalších aplikací. Gelové vložky jsou ideální pro lidi, kteří se starají o své klouby. Kožené vložky jsou naopak volské oko pro ty, kteří bojují s pocením nohou. V případě zimní obuvi doporučujeme termo vložky, které snadno udrží příjemné teplo a zajistí vašim nohám opravdový komfort.

Jednoduše zastrčte vložku dovnitř obuvi a ujistěte se, že nikde nejsou žádné záhyby. Vložka tak vyplní prostor mezi chodidlem a botou a vy se budete moci těšit z lépe padnoucí obuvi.

# 2 Nasaďte si paty

Patní záložky jsou malé samolepicí proužky, které vám pomohou účinně zabránit vyklouznutí podpatků z bot. Připevněte je na vnitřní stranu boty v oblasti paty. Vaše noha se tak posune trochu dopředu a vaše paty získají extra odpružení. 

Tato metoda bude fungovat prakticky pro všechny typy obuvi a doporučuje se zejména pro typ obuvi peep toe, tedy boty s otevřenou špičkou.

# 3 Vyplňte přebytečný prostor

Pokud se chcete snadno zbavit problému s volnými botami, vyplňte přebytečný prostor vatovými tampony. Můžete je nahradit kapesníčky nebo toaletním papírem. Nezapomeňte tyto výplně vyměnit za nové pokaždé, když si boty nazujete. 

Toto řešení bude fungovat s plochými formálními botami, balerínami, vysokými podpatky a podpatky. Nedoporučujeme takto plnit sportovní obuv. Vyhněte se této metodě, pokud se chystáte na trénink nebo dlouhou procházku - může způsobit nepříjemný zápach.

V obchodech jsou i speciální výplně do bot, tzv nosní polštářky. Toto řešení je oblíbené zejména mezi rodiči, kteří si nemohou dovolit koupit svému dítěti několik párů bot na jednu sezónu.

# 4 Jděte na tlusté ponožky

V případě zimních bot je skvělým a efektivním řešením nosit tlusté vlněné ponožky, které vyplní prázdné místo. Pokud nemáte po ruce vlněné ponožky, můžete si obléknout dva nebo tři páry bavlnek.

Dodáte tak nohám objem na šířku i na délku a zbavíte se problému s volnými botami. Vedlejším účinkem této metody je poskytnutí extra tepla v mrazivých dnech. Pokud se potýkáte s problémem nadměrného pocení nohou, toto řešení nepoužívejte.

# 5 Svěřte boty do rukou specialisty

Při brouzdání po radách na internetu jste možná narazili na metodu, jak napustit volné boty vodou a vystavit je slunci. Toto řešení za žádných okolností nepoužívejte, zvláště pokud máte co do činění s oblíbeným párem kožených nebo semišových bot. Dlouhodobé vystavení obuvi přímému slunečnímu záření může způsobit nevzhledné zabarvení materiálu.  

Pokud to nechcete riskovat, dejte boty jen odborníkovi. Švec moc dobře ví, jak efektivně a bezpečně zmenšit příliš volné boty, aby se nepoškodily.

Proč se nevyplatí kupovat schválně volné boty?

Nezapomeňte si nekupovat boty, které jsou příliš volné. Mnoho lidí se mylně domnívá, že nošením bot o číslo větších lze předejít vyboulením nebo odřeninám. Tato víra je však velmi zavádějící!

S příliš velkými botami musí vaše nohy vynaložit spoustu práce, aby vaše tělo podepřely. Výsledkem této snahy je nepřirozená chůze a bolest nohou. Navíc příliš velké boty – protože neposkytují dostatečnou oporu – mohou zvýšit riziko pádů, ke kterým může dojít při chůzi po schodech nahoru nebo dolů. 

Správně padnoucí obuv poskytuje stabilní platformu, na které spočívá celé vaše tělo. Vaše nohy jsou tak optimálně uspořádány, což snižuje opotřebení šlach a kloubů. Z tohoto důvodu doporučujeme zakoupit boty správné velikosti.