3 osvědčené způsoby, jak osvěžit své oblíbené boty


Kdo by neměl oblíbený pár bot? Statečně nás doprovázejí každý den a pohodlně nás dovedou k cíli bez ohledu na délku vzdálenosti. Navíc se hodí prakticky ke všemu, o to větší ochotu je nosit. Pravidelně používanou obuv je ale potřeba čas od času osvěžit. Naučte se osvědčené, domácí způsoby, které vám to pomohou rychle a efektivně.

Proč se vyplatí osvěžit boty?

Určitě se ve vaší kolekci obuvi najde ten jediný pár, který milujete a rádi byste ho nosili každý den. Bez ohledu na to, zda se jedná o pohodlné tenisky nebo stylové tenisky, vyplatí se je pravidelně osvěžovat. Ptáte se proč? 

Za prvé, dobře upravené boty vypovídají mnohé o svém majiteli, tvořící vlastní vizitku. Obnošené, poškozené a především špinavé boty ukazují, že vám absolutně nezáleží na detailech a pravděpodobně patříte do skupiny chaotických, neuspořádaných lidí. Na druhou stranu lidé s čistou a upravenou obuví působí mnohem lepším dojmem. Vypadají elegantně, vyzařují sebevědomí a vzbuzují důvěru. 

Za druhé, pravidelně obnovované boty získávají trvanlivost. Přestože jsou každodenním nošením nevyhnutelně vystaveny opotřebení, nevzhledné praskliny a třísky na nich tak rychle nevzniknou. To je skutečný spořič peněz!

Zatřetí, když si budete pamatovat na pravidelné osvěžení své oblíbené obuvi, nemusíte se bát, když vás někdo nečekaně pozve k sobě domů. Budete jej moci navštívit s klidem duše, bez obav ze zanechání nepříjemných pachů.

Upravené boty jsou navíc skutečnou tečkou za „i“ v jakémkoli stylingu. Nedovedete si představit, že byste měli na sobě drahý značkový oblek a špinavé, obnošené boty, že?

Domácí prostředky pro osvěžení obuvi

Nyní, když víte, proč se vyplatí vaši oblíbenou obuv pravidelně osvěžovat, jistě si říkáte, jak to udělat, abyste nezkrachovali. Na trhu jsou totiž specializované, profesionální čističe bot, jejichž cena vás občas může srazit z kopýtka.

Pokud vám však záleží na rozpočtových metodách, použijte naše domácí opravné prostředky. Je to skutečná úspora peněz a výsledky mohou být překvapivé. Začněme!

#1 Čaj na odstranění nepříjemných pachů

K regeneraci vašich oblíbených bot budete potřebovat čaj. A není to proto, abyste si udělali čas a zbavili se nepříjemného zápachu z jejich interiéru. Čajové sáčky jsou velmi savé. Díky tomu dokonale absorbují vlhkost a pot a pomáhají vám vypořádat se s nepříjemnými pachy.

Pro tento úkol bude fungovat jakýkoli druh čaje. Vyberte si ten, který je na dně vaší kuchyňské skříňky, a dejte mu druhý život. Čím déle jej necháte uvnitř boty, tím lepších výsledků dosáhnete. Pozornost! Později jej nepoužívejte k přípravě zahřívacího nápoje pro tchyni ;-)

#2 Esenciální oleje proti zápachu

Chcete-li se vypořádat se zatuchlým zápachem z vašich oblíbených bot, můžete použít esenciální oleje. Pro tento účel bude perfektní čajovníkový olej, citronová tráva, levandule nebo eukalyptus.

Všechny mají antibakteriální a protiplísňové vlastnosti. Díky tomu umožňují eliminovat nepříjemné pachy a účinně zabíjet bakterie a plísně, které je vytvářejí.

Existuje několik způsobů, jak je použít. Probrali jsme je níže.

Metoda 1. Budete potřebovat vatový tampon, na který můžete rozetřet pár kapek libovolného esenciálního oleje. Poté vložte do boty vatový tampon a nechte jej přes noc. Pokud vám záleží na čase, můžete s ním vložku pouze otřít. Nezapomínejte také na vnitřní podšívku boty, zejména oblast prstů.

Metoda 2. Vezměte si lahvičku s rozprašovačem a naplňte ji vodou. Přidejte několik kapek vámi zvoleného esenciálního oleje a protřepejte lahvičkou, aby se přísady promíchaly. Takto připraveným roztokem nastříkejte vnitřek boty a nechte jej do úplného odpaření. 

Metoda 3. Určitě jste slyšeli, že jedlá soda dokáže zázraky při řešení zápachu v botách. Stačí ho vydatně nasypat na stélku a nechat boty na noc a ráno důkladně protřepat, abyste se zbavili zbytků produktu a nepříjemného zápachu. Pokud chcete tento efekt ještě umocnit a získat maximální svěžest, přidejte do něj pár kapek libovolného esenciálního oleje, než si do bot nasypete jedlou sodu. Osvěžující vůně zaručena!

#3 Prostředek na mytí nádobí a použitý zubní kartáček pro osvěžení vašich bot

Pokud máte co do činění s botami z obuvnické látky nebo přírodní kůže (matné nebo lakované), můžete je snadno osvěžit prostředkem na nádobí.

Připravte si malou misku, ve které připravíte roztok. Nalijte dva šálky teplé vody a přidejte do nich jednu lžičku prostředku na mytí nádobí a poté důkladně promíchejte, dokud se nevytvoří pěna. Pomocí zubního kartáčku jemně vydrhněte svršek. Boty otřete vlhkou papírovou utěrkou, abyste se zbavili případných zbytků tekutiny.

Jak vidíte, osvěžit boty je dětská hračka. Pamatujte, že pokud se ke své obuvi budete chovat dobře, odvděčí se vám dokonalým vzhledem a skvělou odolností.