10 nejčastějších chyb v obuvi. Ujistěte se, že se jich nedopustíte!


Opotřebují se vám boty rychle? Stěžujete si na puchýře a kuří oka? Všimli jste si, že se vám na nohou začínají objevovat pupínky? Pravděpodobně děláte nejčastější chyby při výrobě obuvi. Sestavili jsme nejoblíbenější z nich a poskytli hotová řešení, která vám pomohou vypořádat se s nepříjemnými problémy. Pracovat!

#1 Nákup obuvi pouze v určité velikosti

Od doby, kdy jste byli v pubertě a vaše nohy přestaly růst, jste zůstali u jedné velikosti? Toto je jedna z nejčastějších chyb obuvi!

Vsadili byste se, že nosíte velikost 40, a když na to přijde, 41 padne jako ulitá? Ignorujte číslo na krabici a pamatujte, že velikost obuvi se může lišit podle výrobce.

Navíc s věkem může noha měnit svou velikost. To vše díky gravitaci, která v kombinaci s váhou vašeho těla přispívá k natahování vazů. Díky tomu se vaše chodidlo může nejen rozšířit, ale i prodloužit!

Všichni známe ten pocit žalu, když vám vysněný pár bot úplně nesedí, ale koupit si je za každou cenu je jako koledovat si o problém. Nedělejte chybu a doufejte, že se vám boty časem opotřebují. 

Udělejte si laskavost a přenechte je jinému zákazníkovi a vyberte si boty ve velikosti, která skutečně sedí. Vyhnete se tak puchýřům a kuří oka a vaše nohy vám poděkují skvělým vzhledem a dobrou kondicí.  

#2 Nakupování bot ve špatnou denní dobu

Říká se, že kdykoli je vhodná doba na nákup nových bot. Nic nemůže být chybnější! S vyzkoušením bot se vyplatí počkat do pozdějších hodin. Ptáte se proč?

Je to snadné! Čím déle jste na nohou, tím více mohou vaše nohy otékat. Jedná se o přirozenou reakci těla, která se vyskytuje téměř u každého. Jak čas plyne v průběhu dne, vaše nohy se mohou zvětšit až o 8 %. 

Výsledkem je, že boty, které ráno perfektně padnou, mohou odpoledne způsobit nepohodlí.

Chcete-li se tomu vyhnout, odložte nákup nových bot alespoň do odpoledne nebo dokonce do večera. Díky tomu budete mít jistotu, že se budete cítit pohodlně po celý den a vaše nohy nebudou trpět otlaky, mozoly a jinými vážnějšími problémy.

#3 Nesprávné skladování obuvi

Naskládáte boty na chodbu na sebe a pak se divíte, proč se na nich najednou objevily nevzhledné škrábance a otlaky? Abyste se mohli těšit ze skvělého stavu svých bot, musíte dbát na správné skladování.

Tomuto tématu jsme věnovali celý článek, který si můžete přečíst kliknutím tady.

#4 Nesprávné vyzouvání bot

Zouváte ve spěchu boty a opíráte si špičku jedné boty o patu druhé? Jde o jednoduchý způsob, jak vzniknout nevzhledným záhybům a škrábancům.

Pokud se chcete vyhnout poničené patě a špičce, věnujte si chvilku a vyzujte boty v pohodlné poloze. Posaďte se, povolte tkaničky a rukama volně stáhněte boty dolů. 

Díky tomu vám vaše boty budou sloužit mnohem déle a budou prostě vypadat lépe!

#5 Nošení jednoho páru bot každý den

Vaše oblíbené boty jsou tak pohodlné, že byste je mohli nosit každý den? Dopřejte jim odpočinek a střídejte alespoň dva páry. Vaše boty tak budou moci volně schnout.

Nohy se totiž celý den potí, což způsobuje hromadění vlhkosti uvnitř boty. Kromě toho, že se vyhnete vytváření prostředí příznivého pro bakterie a plísně, vaše oblíbené boty zůstanou déle v dobrém stavu.

# 6 Příliš úzké nosy

Boty s úzkou špičkou vypadají šíleně. Opticky prodlouží nohy a budete vypadat stylověji. Příliš úzké nosy však mohou mít opačný efekt, než je žádoucí.

Nedostatečný prostor pro prsty může způsobit jejich klouzání po sobě. Pokud o vbočené vlasy nestojíte, prostě takové boty nenoste příliš často. Věřte nám, nestojí to za to!

Zaměřte se na prostornější boty s kulatou špičkou, které poskytnou vašim prstům dostatek prostoru a vyvarují se problémů.

#7 Nošení špatných bot na cvičení

Mnoho začínajících sportovních nadšenců se vzdává nákupu bot věnovaných konkrétní fyzické aktivitě. I když je trénink v jiné obuvi možný, může vést ke zranění.

Vyberte si boty speciálně navržené pro každý sport. Díky tomu se vyhnete nejen poškození kloubů a kostí, ale také získáte lepší efektivitu. Více o výběru obuvi pro jednotlivé druhy sportu najdete v našem článek.

#8 Příliš vysoké podpatky

Vysoké podpatky vypadají úžasně a opticky prodlužují nohy. I když pro mnoho žen vypadají módní musí mítmůže mít mnoho negativních důsledků. Deformace chodidla, boule a dokonce i bolesti zad a fixace nesprávného držení těla jsou jen některé z nich. 

Abyste tomu zabránili, omezte dobu nošení vysokých podpatků, a pokud je máte v plánu nosit – vybírejte takové se špičkami, které poskytují dostatek místa pro vaše prsty. Až se vrátíte domů, požádejte partnera o masáž chodidel a druhý den si oblékněte ploché boty.

#9 Impregnace? To není pro mě!

Pokud zapomenete na pravidelnou impregnaci bot, můžete si být jisti, že se na nich rychle objeví přetrvávající stopy používání, kterých se bude zázrakem zbavit. 

Impregnace vytváří pouhým okem neviditelnou vrstvu, která chrání svrchní materiál před poškozením a zajišťuje delší životnost obuvi.

Přemýšlíte, jak naimpregnovat svou oblíbenou obuv domácími metodami? Tomuto tématu jsme věnovali samostatné téma článek.

#10 Prokrastinace s výměnou bot za nové

Nošené boty nejen vypadají nevzhledně, ale mohou mít i mnoho negativních důsledků. I když svršek vypadá stále dobře, s největší pravděpodobností dosloužily podrážky v botě.

V důsledku toho může dojít k fasciitidě, která způsobuje silnou bolest v patě. Abyste tomu zabránili, v žádném případě neotálejte s výměnou bot za nové. Jakmile zaznamenáte známky opotřebení, určitě investujte do nového páru.

Nejmódnější modely najdete u nás internetový obchod. Vaše nákupy nás baví!