Vše, co potřebujete vědět, abyste si vybrali perfektní sportovní obuv


Plánujete v novém roce začít chodit do posilovny? Kromě nákupu skipasu je neméně důležité pořídit si správnou obuv. Právě ona pro vás udělá ze cvičení a tréninku opravdové potěšení a výrazně se sníží riziko zranění. Nevíte však, jaké boty jsou nejlepší na vzpírání a které budou lepší na zumbu? V našem průvodci jsme shromáždili všechny nejdůležitější informace, které vám pomohou při výběru.

Ve zdravém těle, zdravý duch!

Plánujete od nového roku pravidelně trénovat v posilovně? Skvělý nápad! Vždyť ve zdravém těle sídlí zdravý duch!

Kromě nákupu permanentky je neméně důležité pořídit si správnou obuv, díky které se cvičení stane opravdovým potěšením a výrazně se sníží riziko zranění. Nevíte však, na které aspekty si při nákupu obuvi do tělocvičny a fitness dát pozor? V našem průvodci jsme shromáždili nejdůležitější informace na toto téma. Začněme!

Proč se vyplatí investovat do slušných sportovních bot?

Jsou to slušné boty musí mít, pokud plánujete pravidelně trénovat v posilovně.

Jednak sníží pocit unavených nohou, díky čemuž vám umožní zvýšit efektivitu při cvičení a dosáhnout těch nejlepších výsledků. Za druhé výrazně sníží riziko zranění. Za třetí, peníze utracené za slušnou obuv budou velkou dávkou motivace, když budete mít pocit, že byste to chtěli pustit.

Nyní, když víte, proč potřebujete kvalitní boty do tělocvičny, je čas zaměřit se na vlastnosti, díky kterým by měly vyniknout. Abychom vám pomohli se správným výběrem, shrnuli jsme je všechny v tomto článku.

Dbejte na dokonalé padnutí

Při výběru bot do tělocvičny se vyplatí sladit je jak s anatomií chodidel, tak s plánovanými aktivitami. Snadno tak najdete pár, ve kterém nebude chození na trénink dřinou, ale stane se pravidelné potěšení. 

Vyhněte se příliš těsné obuvi. V opačném případě si omezíte rozsah pohybu a cvičení bude pořádná fuška. Navíc se vám udělají bolestivé puchýře, kvůli kterým se budete chtít hýbat. Na druhou stranu si musíte dávat pozor i na volné boty, ze kterých vám bude při každém pohybu klouzat pata. Můžete tak zvýšit riziko nepříjemných zranění, která vás na dlouhou dobu vyřadí ze hry. 

Naštěstí většina výrobců sportovní obuvi nabízí tzv. poloviční velikosti, takže výběr dokonalého páru by neměl být velkou výzvou.

Kromě dokonalého přizpůsobení velikosti se ujistěte, že vaše obuv je vhodná pro konkrétní typy aktivit. Podrobnosti naleznete níže.

Jaké boty na běžecký pás?

Pravidelná chůze nebo běh na běžeckém pásu posiluje vaše svaly a kosti a zlepšuje vaši výdrž a kondici. Na rozdíl od běhu po asfaltu méně zatěžuje kolena a kyčle a umožňuje trénovat bez ohledu na počasí.

Při výběru bot na běžecký pás hledejte modely s technologií tlumení v zadní i přední části chodidla. Efektivně tak pohltí otřesy a další kilometry snadno ujedete.

Jaké vzpěračské boty?

Posilování často volí muži, kterým záleží na svalnaté postavě a lepší efektivitě. Přesto závaží stejně ochotně zvedají ženy, které chtějí rozvíjet svalovou tkáň v oblasti hýždí a zlepšit celkový vzhled své postavy.

Pokud bude posilovací lavice vaším nejfrekventovanějším místem v posilovně, dbejte na to, abyste se cítili stabilně. Vybírejte boty s protiskluzovou podrážkou a tvrdou podrážkou. Díky tomu si mnohem snáze udržíte váhu a dosáhnete požadovaných výsledků.

Jaké boty na intervalový trénink?

Velmi oblíbený je krátký vysoce intenzivní intervalový trénink (HIIT). Není divu! Během krátké doby vám umožní dostat se do lepší kondice a zbavit se nežádoucího tuku a zároveň zvýšit svalovou hmotu.

Pokud vám záleží na dosažení co nejlepších výsledků, dbejte na to, aby vás doprovázely správně vybrané boty. Obuv pro intervalový trénink by měla být lehká, a zároveň dostatečně stabilní, aby snadno absorbovala všechny dopady. Dbejte na správnou stabilizaci chodidla, která vám poskytne boční oporu. Profil HIIT tréninkových bot by měl být relativně nízký, i když silný.

Jaké boty na zumbu?

Zumba je specifický taneční trénink, při kterém se můžete příjemným způsobem zbavit nechtěných kil. Díky těmto cvikům celulitida znatelně zmizí a tělo se zpevní. Kromě zlepšení postavy můžete zaznamenat zlepšení pohody. Takové intenzivní cvičení uvolňuje hormony štěstí a dává vám spoustu energie k jednání.

Pokud hledáte boty na zumbu, zamiřte na modely, které nebudou omezovat vaši obratnost. Vyberte si lehké boty s pružnou podrážkou bez protiskluzových vložek. Díky tomu budete bez problémů provádět i ty nejšílenější figury.