Uvolněte své nohy po dni stráveném v botách. Zjistěte, jaké způsoby vám přinesou úlevu


Celý den na nohou může být únavný, ať už ho strávíte zábavou nebo prací. Svaly na nohou a chodidlech neustále pracují, takže po náročném dni cítíte nepohodlí a dokonce i bolest. Naštěstí známe několik účinných způsobů, jak vám pomoci.

Únava po dni na nohou

Únava po dni stráveném na nohou je častým problémem, který postihuje většinu lidí. Příčinou může být nevhodná stavba chodidla, úrazy, obezita a dokonce i špatně padnoucí boty. 

Kromě příčin, které lze snadno odstranit, může k rozvoji bolesti nohou přispět neustálá práce svalů na nohou a chodidlech. Právě díky ní jste schopni udržet své tělo stabilně v rovnováze. 

Na rozdíl od vzhledu nemusíte celý den chodit, abyste se cítili nepohodlí. Stát na místě je ještě větší úsilí než se hýbat. Krevní oběh je pak blokován, což může způsobit otoky a dokonce i bolest.

Naštěstí známe několik účinných způsobů, jak vám pomoci. Začněme!

Příjemná masáž a protahování

Nic neuklidní unavené nohy jako příjemná masáž. O to příjemnější bude, když to někdo udělá za vás. Pokud to však není možné, můžete to úspěšně udělat sami. Masáž zlepšuje krevní oběh, snižuje napětí, stimuluje svaly k práci a zmírňuje nepříjemné bolesti.

Použijte masážní olej nebo běžný olivový olej a rozetřete si ho na chodidla. Poté je masírujte přes bolestivé body, zaměřte se na oblast kolem prstů, klenbu a patu. Můžete také použít speciální masér s vložkami.

Pro dodatečnou úlevu si nohy předem namočte do speciální soli. Taková akce nejen změkčí drsnou pokožku, ale také sníží zánět a bolest.

Vrcholem masáže může být strečink. Nohy uvolněné masáží jsou na takové ošetření nejnáchylnější. Posaďte se a rukama si protáhněte kotník a klouby prstů. Pokud na něj nedosáhnete, můžete použít odporové gumy určené na cvičení, staré punčochové kalhoty nebo pásek z hábitu.

Zmrzlá voda nebo tenisový míček

Skvělý způsob, jak si ulevit po dlouhém dni v botách, je... láhev zmrzlé vody. Vždy se vyplatí mít v mrazáku, i když se nechystáte na párty do klubu a budete se bavit až do svítání.

Abyste si ulevili od nepříjemné bolesti nohou, pohodlně se posaďte na židli nebo pohovku, zapněte svou oblíbenou sérii a položte na podlahu láhev zmrzlé vody. Přejíždějte po něm nohama, rolujte ho tam a zpět, dokud se neuvolní. 

Díky vychlazené vodě se výrazně zmírní bolest. To vše kvůli chladu, které může účinně snížit zánět ve svalech. Tepelná terapie je také užitečná. Stačí sprcha s příjemně teplou vodou směřující k ploskám nohou. 

Místo lahve se zmrzlou vodou můžete použít i tenisák. Ve stoje nebo vsedě ho rolujte v kruzích na zemi. Trvá jen 10 minut, než se vaše nohy budou cítit lépe! Vidíte, jak je to snadné?

Senzorická procházka

Smyslové cesty milují ti nejmenší. Oceňují je i jejich rodiče, kteří si uvědomují jejich blahodárný vliv na držení těla dítěte. Dospělému však nic nebrání v smyslové procházce!

Stačí asi tucet minut chůze naboso po trávě, štěrku, malých oblázcích nebo písku. I když se to ze začátku může zdát nepříjemné, ani nepoznáte, kdy se vám uleví.

Ujistěte se, že vaše boty správně sedí

Pokud vám žádná z popsaných metod nepřinese úlevu, může být problém se špatně padnoucími botami. Nesmí vám dřít paty ani se vám na nich nedělají puchýře. Přesto se mohou ukázat jako příliš úzké. V případě podpatků dbejte na oporu nožní klenby. 

Bude lepší, když se zbavíte špatně tvarované a opotřebované obuvi. Účinky nošení těchto bot mohou být opravdu bolestivé. Kuří oka, deformace chodidel a dokonce i problémy se zády jsou jen některé z důsledků nošení nevhodně nasazené obuvi. 

Dobrá obuv je taková, která vám vyhovuje jak na délku, tak na šířku a také poskytuje trochu místa navíc pro oteklé nohy. Příliš tuhé a příliš lehké boty mohou poskytovat nedostatečnou oporu, proto doporučujeme takové modely nepoužívat.

Vložky do bot

Častou příčinou bolestí nohou je také nesprávné držení těla, které je navíc zatěžuje. Pro správné rozložení zátěže na chodidlo se vyplatí používat správně profilované vložky do bot.

Úlevu vám přinesou i gelové vložky. Než půjdete ven, můžete je zchladit, abyste pomohli neznámým nohám přežít dlouhé podpatky.

Navštivte lékaře

Poslední možností může být návštěva odborného lékaře. Existuje mnoho zdravotních stavů, které mohou přispět k nesnesitelné bolesti nohou. Patří mezi ně například cukrovka, srdeční selhání a revmatoidní artritida.

Zkušený odborník jistě identifikuje problém a okamžitě najde efektivní řešení a zdravé nohy se vám rychle odvděčí a zajistí vaši pohodu.