Udělej si sám! Impregnace kožené obuvi domácími metodami


Obuvnická useň je přírodní materiál s charakteristickou porézní strukturou vláken. I když to umožňuje zachovat prodyšnost v horkých dnech, vlhkost a podzimní ruměnec tuto vlastnost trochu komplikují. Pokud chcete mít nohy v suchu, zvažte impregnaci kožených bot. Známe spolehlivé domácí metody!

Vypadáte skvěle po dlouhou dobu? To je možné!

Impregnace bot je jedním z nejjednodušších způsobů, jak o ně správně pečovat a udržet si tak dlouhou dobu skvělý vzhled. Ptáte se, o co jde? Je to snadné!

Impregnace spočívá v ochraně různých materiálů speciálními roztoky a látkami. Impregnační prostředky slouží ke změně vlastností materiálu, který je podroben tomuto procesu a mají mnoho aplikací. Impregnaci lze provádět na dřevo, látky, papír a nakonec kůži, ze které mj. obuv.

Proč jsou kožené boty impregnovány?

Abychom pochopili, proč jsou kožené boty impregnovány, stojí za to se na tento materiál podívat blíže. Kůže obuvi se vyznačuje porézní strukturou vláken, která absorbují a regulují množství potu. Díky tomu mohou vaše nohy volně dýchat a nemusíte se bát nepříjemného zápachu. 

Věci se trochu zkomplikují, když se venku ochladí a vlhko, nebo ještě hůř - začne pršet. Kůže totiž jako přírodní vodomilný materiál přitahuje vodu a můžete mít problém s promoknutím ponožek. 

Abyste tomu zabránili, stačí boty naimpregnovat. Jde o jeden z nejjednodušších způsobů, jak připravit své oblíbené kožené boty na podzimní plyš. Přečtěte si, jak to funguje.

Jak impregnace funguje?

Vrstva impregnačního prostředku činí kožený svršek boty hydrofobní, to znamená, že se stává voděodolným. Všechny okem neviditelné póry, netěsnosti a dírky v botě se impregnačním prostředkem „ucpou“ a voda jimi přestane prosakovat. Prodyšnost obuvi není nijak ovlivněna.

Nejlepší na tom je, že impregnace kožených bot přináší více výhod! Zabraňuje nejen pronikání vlhkosti, ale i vnikání nečistot. Výsledkem je, že se vaše obuv snáze udržuje, barva zůstane zachována déle a vy si můžete užívat bezvadnou odolnost vašeho oblíbeného páru bot.

Připravte boty na impregnaci

Bez ohledu na to, zda se spoléháte na specializované produkty pro impregnaci kožené obuvi nebo používáte domácí metodu uvedenou v článku, musíte boty na tento proces připravit. Pokud tento krok přeskočíte, impregnace nebude fungovat správně. 

Nejprve z bot úplně odstraňte špínu, prach a další nečistoty. Rozhodně se nestaráte o to, abyste zachovali nevzhledný vzhled obuvi a zablokovali účinek impregnace. Pak buďte trpěliví a počkejte, až vaše boty úplně uschnou. Jen tak dosáhnete nejlepších výsledků a vychutnáte si maximální voděodolnost materiálu.  

Svíčka a sušička - dokonalé duo

Jakmile jsou vaše boty čisté a zcela suché, je čas na voděodolnost. Místo toho, abyste utráceli jmění za hydroizolační přípravky, použijte přípravky, které určitě máte doma – svíčku a sušičku. Pracovat! 

Vosk je jednou z nejúčinnějších impregnací obuvi. Zvolte klasickou bílou svíčku a silně ji otřete o botu. Když vidíte bílé zbytky, je to znamení, že jste na správné cestě. Svršek rovnoměrně potřete svíčkou a ujistěte se, že se vosk dostane do každého zákoutí.

Zvláštní pozornost věnujte švům. Pamatujte, že jakýkoli bod, kde existuje jakékoli spojení, je potenciálním místem, kde může unikat voda. Zatlačte na svíčku tak silně, že vosk pronikne hluboko do švu a pevně jej uzavře. Abyste se ujistili, že vaše boty nebudou protékat, naneste dvě vrstvy vosku podél švů.

Poté při dodržení bezpečné vzdálenosti použijte fén s teplým vzduchem, který vosk během okamžiku roztaví a umožní jeho vstřebání do svršku.

Vaše boty tak budou nejen nepromokavé, ale vaše pokožka bude také neuvěřitelně lesklá! Pamatujte však, že vosk se může časem opotřebovat, proto je dobré tento proces pravidelně opakovat.

Bude vazelína vhodná na impregnaci bot?

Vazelína je dalším produktem, který se nachází ve většině domácností a podle některých ji lze použít k impregnaci obuvi. Naše zkušenosti však ukazují, že to může způsobit více škody než užitku.

Je pravda, že vrstva vazelíny může udělat boty voděodolné. Pamatujte však, že se jedná o velmi mastný produkt, který se dokonale nevsakuje. V důsledku toho mohou vaše boty vypadat nevzhledně a působit nedbale. Navíc může pomoci přitahovat částice nečistot ke svršku.

Pracovat!

Doufáme, že s naším průvodcem se vám podaří dosáhnout požadovaných výsledků a zpečetit své oblíbené kožené boty. Hodně štěstí!