Romantika z obalů: džíny a boty!

Kdo je nezná a kdo je nenosí? Jsou ikonou 20. století: JEANS!

První modely džínů byly vytvořeny v Evropě v devatenáctém století, ale tato verze, kterou nyní známe, byla vytvořena v roce 1873 Jacobem Davisem a Levi Straussem v San Francisku, což bylo malé městečko se zlatým spěchem. Zlatí uchazeči potřebovali trvanlivé oblečení, které byly levné a pohodlné a proto se snadno vyráběly. Inovativní myšlenkou Davise a Straussu bylo posílení švů a kapes pomocí měděných nýtů. Zajímavé je, že první džínové kalhoty nebyly zapnuté, ale byly připevněny k pasu. Model nejvyšší kvality dostal číslo 501 a rychle se stal oblečením dřevařů, farmářů a především kovbojů. Nicméně "pracovní" historie džínů je jen předehrou jejich velké kariéry.

V 50. letech 20. století se džíny nosily vzpurnými americkými dospívajícími a samozřejmě byly ovlivněny hvězdami velké obrazovky: Marilyn Monroe (v džínách hrál ve filmu "Na hraně" a Jamesem Deanem (v "Rebel Without a Reason"). Když se objevily džínové košile a další doplňky. To je, když se džíny staly symbolem módy pro mládež. V sedmdesátých letech se džíny staly uniformou vzpurné mládeže. Zvonky, dlouhé vlasy a džínové tašky, které hippies šité ze starých džín. V devadesátých letech explodovala popularita džín! Džíny by mohly a měly být všechno: kalhoty, košile, bundy, boty, kabelka a čelenka na vlasy. Vzpomínáš si na to ještě z amerického televizního seriálu? Dokud se vlasy nenarazí! A další? Další řezy a barvy se měnily. Vrátili se a šli na spodní část šatníku, zvonky, trubky, potřísněné, s otvory, s náplastí, kuličkami ...

V Polsku se v padesátých letech objevily džíny. Mohli byste je dostat pouze do exkluzivních obchodů - Peweks nebo do lumpeks, kde si můžete koupit oblečení "z demobil". Stálo to několik měsíčních platů a vedle Pepsi-Cola byly nejžádanějším produktem mládeže. Stejně jako v USA byly džínové kalhoty propagovány mladými hvězdami a hvězdami kina.

Avšak denim není jen kalhoty a košile. Denim se také rozšířil do doplňků. Do dnešního dne se na ulicích nacházejí lidé oblečení do denimového celku. To je trend od několika předsechů, ale tento rok vládne džín jako příslušenství nosené na nohou! A co džínové boty?

Džínové boty (nebo boty s látkami podobnými džínovi) by mohly snadno dát trochu nerozhodnosti nebo jim poskytnout ležérní vzhled. Uvedení sukně denim balerína na sukni nás bude méně formální a džínové tenisky pro barevné kalhoty budou skvěle fungovat ve všech letních a víkendových oblecích. Tady jsou, máte něco ve vašem oku? :)