Romantika z obalů: džíny a boty!


Kdo je nezná a kdo je nenosí? Jsou ikonou 20. století: JEANS!

Kdo je nezná a kdo je nenosí? Jsou ikonou 20. století: JEANS!

První modely džíny byly vytvořeny v Evropě v devatenáctém století, ale verzi, kterou dnes známe, vytvořili v roce 1873 Jacob Davis a Levi Strauss v San Franciscu, což bylo malé město zasažené zlatou horou. Hledači zlata potřebovali trvanlivé oblečení, které bylo levné a pohodlné, a proto se snadno vyrábělo. Davis a Straussův inovativní nápad spočíval v posílení švů a kapes měděnými nýty. Zajímavé je, že první džínové kalhoty nebyly upevněny knoflíky, ale byly připoutány k opasku. Nejkvalitnějšímu modelu bylo přiděleno číslo 501 a rychle se stali pracovním oděvem dřevorubců, farmářů a především kovbojů. „Dělnická“ historie džíny je však jen předehrou k jejich velké kariéře.

V padesátých letech byly džíny nošeny vzpurnými americkými dospívajícími a to samozřejmě bylo ovlivněno hvězdami velké obrazovky: Marilyn Monroe (v džínách hrála ve filmu „Na hraně“) a James Dean (v „Rebel bez příčiny“). V té době se objevily džínové košile a další doplňky. Tehdy se džíny staly symbolem módy pro mládež. V 70. letech se džíny staly uniformou vzpurné mládí. Zvony, dlouhé vlasy a džínové tašky, které hippies šítily ze starých džíny. V 90. letech popularita džíny explodovala! Denim mohl a měl být všechno: kalhoty, košile, bunda, boty, kabelka a vlasy. Pamatujete si to stále z americké série? Až do vlasů štětiny! A další? Styly a barvy se nadále měnily. Vrátili se a šli ke spodní části skříně, zvonů, trubek, otřených, s otvory, náhrdelníky, kuličkami ...

V Polsku se v 50. letech objevily džíny. Mohli byste je získat pouze v exkluzivních prodejnách Peweks nebo v obchodech lumpex, kde jste si mohli koupit oblečení od demobilů. Tehdy stálo několik měsíčních platů a vedle PepsiColy byli produktem nejžádanějším pro mladé lidi. Stejně jako v USA byly džínové kalhoty popularizovány mladými jevištními a filmovými hvězdami.

Džínovina však není jen kalhoty a košile. Denim se také rozšířil do kompars. Dodnes se můžete setkat s lidmi, kteří nosí na ulicích celkový denimový vzhled. Jedná se o trend před několika sezónami, ale letos džínovina vládne jako příslušenství nošené na nohou! A co boty na džíny? 

Džínové boty (nebo džínové boty) by mohly snadno stylizovat trochu nevyváženosti nebo mu dát příležitostný vzhled. Vložení džínové baleríny do sukně způsobí, že vypadáme méně formálně a džínové tenisky pro barevné kalhoty budou skvěle fungovat ve všech letních a víkendových stylizacích. Tady mají něco na mysli? :)