Radíme, jaké boty vybrat na procházku do lesa


Les je okouzlující po celý rok. Blízký kontakt s přírodou, čerstvý vzduch a uklidňující zeleň stromů jsou jen některé z aspektů, které nás nutí tak dychtivě chodit do lesa. Při výběru tohoto místa stojí za to věnovat pozornost správně vybrané obuvi. Poradíme, jaké boty se do lesa hodí a jakým modelům se raději vyhnout.

Připravte se podle toho

Procházka lesem sice nevyžaduje žádné speciální přípravy, ale vyplatí se věnovat pozornost několika aspektům, které ji zpříjemní. Pamatujte na pohodlné oblečení, pokrývku hlavy a účinný přípravek proti klíšťatům a hmyzu. 

Zvláštní pozornost věnujte také vhodnému výběru obuvi. Právě ony vám poskytnou pohodlí a bezpečí při procházkách lesem. Zhodnoťte oblast, kam plánujete chodit, a vezměte v úvahu povětrnostní podmínky. Poradíme, jaké boty budou fungovat nejlépe.

Přizpůsobte boty terénu

Jdete na jednoduchou procházku do lesa? Vyberte si lehké multifunkční boty, jako jsou tenisky nebo tenisky. Pamatujte však, že čím nerovnější terén, tím tvrdší by měla být podrážka. S ohledem na to budete při výběru bot do lesa jistě dbát na své pohodlí a bezpečí. 

Pokud chcete svým nohám poskytnout větší pohodlí a ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, bude lepší volbou turistická obuv. Jde o nesporný kompromis mezi lehkou obuví a těžšími trekovými botami. Turistické boty se oproti multifunkční obuvi vyznačují pevnější, tvrdší podrážkou a lepší boční podporou. Díky tomu se vyhnete vyvrtnutí kotníku i na nerovném terénu.

Trekingové boty budou tou nejlepší volbou na procházky v náročném terénu. Díky speciální tužší struktuře vám poskytnou adekvátní přilnavost k zemi a maximální ochranu před případnými pády a zraněními.

Barvu si můžete vybrat...

Lesní boty jsou k dispozici v různých barvách. Vyberte si ten, který nejlépe odráží váš jedinečný styl. Zvláštní pozornost věnujte také materiálu, ze kterého byly vyrobeny. Kůže a prodyšné syntetické materiály jsou jednoznačně naše oblíbené. Fungovat budou v dobrém i špatném počasí a nohy se v nich nebudou nadměrně potit.

Pokud chcete, jděte do bot s voděodolnou membránou. Díky němu zůstanou vaše nohy v suchu, i když vás zastihne silný déšť, a vaše oblíbené lesní boty vám budou sloužit dlouhá léta.

V chladných dnech budou boty se zimními vložkami perfektní pro udržení nohou v teple i při nejnižších teplotách. Vsaďte na ty z přírodních materiálů, které navíc zabrání nepříjemnému zápachu.

V létě budou volským okem boty s vysokým stupněm ventilace. V takových botách pro vás nebude problém ani to největší horko! Pokud je opravdu horko, vybírejte sandály se silnou podrážkou, které vám zajistí stabilitu a přilnavost k zemi. Doporučujeme především modely s pásky na suchý zip, díky kterým boty perfektně sladíte s nohou.

Pohodlí nade vše!

Přestože je výběr bot do lesa prakticky neomezený, na prvním místě dejte pohodlí. Určitě nechcete, aby se vám po procházce vytvořily bolestivé puchýře. Abyste tomu zabránili, dbejte na správnou velikost bot. Nadměrné i příliš malé boty vám budou drhnout paty, což způsobí tvorbu kuří oka. 

Vyberte si správnou velikost a boty správně zašněrujte, aby vám perfektně seděly na noze. Nezapomeňte nechat trochu místa pro prsty. Tento prostor by měl být přibližně na šířku vašeho palce.

Kromě správného přizpůsobení bot do lesa v oblasti prstů dbejte na oporu paty a kotníků. Předejdete tak případným pádům a zraněním.

Těmto modelům se vyhněte

Boty s otevřenou špičkou jsou poslední možností, pokud se chystáte na procházku do lesa. Pozor zejména na žabky a žabky, ve kterých si můžete snadno vyvrtnout kotník nebo zlomit palec na noze, když zakopnete o rozřezaný kmen.

Balerínky nebo mokasíny na tenké podrážce také nebudou dobrý nápad. V takových botách ucítíte každou nerovnost a procházka lesem ztratí své kouzlo.

Buďte opatrní s bílými a světlými botami. Takové boty se mnohem rychleji zašpiní a jsou náročnější na údržbu. Pokud chcete, aby vám vaše lesní boty sloužily dlouhá léta, pamatujte na pravidelnou péči. Po každé procházce lesem odstraňte nečistoty vlhkým hadříkem nebo speciálním kartáčem na boty. Pamatujte, že zanechané nečistoty materiál vysušují, což může způsobit nevzhledné praskliny na obuvi.

Jak je vidět, výběr obuvi do lesa není nijak zvlášť složitý. Dobře padnoucí boty vám poskytnou stabilní oporu a výbornou přilnavost k zemi. Díky správně tvrdé podrážce vás ochrání před bolestí nohou a udělají z procházky lesem čiré potěšení. Nezapomeňte si před první túrou do lesa obout nové boty. Předejdete tak tření a puchýřům a budete se během túry cítit úžasným komfortem.