Radíme, jak se starat o černé boty, aby vypadaly stále jako nové


Mnoho lidí věří, že na černých botách není vidět špína. Nic nemůže být chybnější! Černé boty se zašpiní jako každé jiné a pokud se špatně udržují, mohou působit nevzhledně a zničit i ten nejpečlivěji vypasovaný outfit. Radíme, jak se starat o černé boty, aby vypadaly stále jako nové.

Praktická barva

Černá je velmi praktická barva. Hodí se téměř ke všem stylům a je poměrně nenáročný na údržbu. Z tohoto důvodu se mnoho lidí rozhodne koupit černé boty. 

Někteří se však domnívají, že na takové obuvi není vidět špína. Nic nemůže být chybnější! Černé boty, jako každá jiná, se mohou vlivem používání nebo i nesprávného skladování zašpinit. Shromažďuje se na něm prach, písek a bláto. 

Bez ohledu na barvu se jakékoli nevyčištěné a neuklizené boty mohou rychleji znehodnotit. Pokud nechcete investovat do nového páru, určitě si přečtěte tipy, které jsme pro vás připravili. Vaše černé boty tak budou vždy vypadat jako nové!

Jak se starat o černé semišové boty?

Černé semišové boty umí pořádně potrápit. Zvlášť, když je zapomenete před prvním použitím naimpregnovat. Naštěstí není nic ztraceno!

Ze semiše je možné odstranit nečistoty. Pořiďte si speciální kartáč s měkkými štětinami, který vám pomůže odstranit nečistoty. K odstranění zbylých zvířecích chlupů můžete úspěšně použít roličku s oblečením nebo lepicí pásku. Boty pak vykartáčujte, abyste jim dodali dokonalý vzhled.

Nezapomeňte své semišové boty pravidelně impregnovat. Účinně tak zabráníte odolným skvrnám a nevzhlednému zabarvení.

Chcete-li odstranit stopy posypové soli, budete potřebovat ... teplé mléko. Stačí namočit měkkou houbičku do tekutiny a vyždímat její přebytek a poté jím přetřít místo, kde se pruhy objevily. Opakujte tuto akci, dokud nebudete spokojeni a nebudete si užívat, že vaše boty vypadají jako nové.

Jak se starat o černé kožené boty?

Černé kožené boty jsou mnohem jednodušší na údržbu než semišové. K odstranění nečistot a nečistot obvykle postačí vlhký hadřík.

Jedlá soda je také užitečná na odolné mastné skvrny. Navlhčeným kartáčem s jemnými štětinami ho vetřete do svršku boty a poté otřete vlhkým hadříkem.

Nezapomínejte své kožené boty pravidelně olejovat. Materiál tak nejen vyživíte, ale také zabráníte vzniku prasklin. 

Neméně důležité je pravidelné leštění bot. Pořiďte si speciální krém na boty a pečlivě ho natřete na boty. K tomu můžete použít starý ručník nebo použitou ponožku. Když produkt důkladně rozetřete na svršek, důkladně jej vykartáčujte. Navíc můžete boty vyleštit suchým hadříkem.

Jak se starat o černé tenisky?

Než začnete čistit tenisky, nezapomeňte si sundat tkaničky. Nejprve setřeste ulpívající prach a nečistoty. K odstranění bláta můžete použít tuhý kartáč. 

Poté v misce smíchejte teplou vodu a trochu mycího prostředku, aby se vytvořila pěna. Namočte do něj kartáč a pečlivě vydrhněte všechny boty, aniž byste je vložili do vody. Zbavit se pěny vám pomůže vlhký hadřík.

Takto vyčištěné boty by v žádném případě neměly vyschnout přímým teplem. Vyhněte se slunečnímu záření, radiátorům a sušičkám. Buďte trpěliví a nechte je uschnout samy. Abyste neztratili tvar, zastrčte do boty srolované noviny nebo srolované ponožky.

Nezapomeňte na detaily!

Podrážka a tkaničky jsou při čištění bot často přehlíženy. Neudělejte tu chybu! Ani ty nejpečlivěji vyprané černé tenisky nebudou vypadat dobře, když tyto detaily zůstanou špinavé. 

K čištění černé gumy použijte houbu a prostředek na mytí nádobí. Tkaničky můžete prát černým mycím prostředkem nebo je čistit ručně v roztoku mýdla a teplé vody. Sušte je naplocho na stinném místě.

Jak zachránit vybledlé černé boty?

Černý materiál má tu vlastnost, že vlivem vody a světla ztrácí barvu. Přemýšlíte, zda se vaše vybledlé černé boty dají ještě zachránit, nebo je čas je odepsat? 

Naštěstí je možné obnovit černé boty, jejichž svršek ztratil svou původní barvu! U kožených bot se bude hodit černý krém na boty. Pečlivě si oblečte boty a máte hotovo!

Věc je o něco složitější, pokud máte co do činění se semišovou nebo látkovou obuví. Pamatujte, že nic není nemožné a jediné, co potřebujete, je specializované barvivo, které obnoví původní odstín.

Než budete pokračovat, nezapomeňte si boty důkladně vyčistit. Zbavte boty nečistot a prachu a nechte je uschnout. Užitečné bude i zajištění gumové podrážky. K tomu můžete použít silnou skotskou pásku.

K nanesení barviva na povrch boty použijte měkký štětinový kartáč nebo trochu vaty. Když je produkt zcela suchý, můžete nanést další vrstvu pro požadované výsledky. Po dokončení procesu použijte ochranný sprej. Tímto způsobem zafixujete barvivo a zabráníte jeho stékání při kontaktu s vodou.

Lepší předcházet než léčit

I když je možné obnovit černou barvu, je bezpečnější dodržovat zásadu „prevence je lepší než léčba“.  

Pamatujte, že pravidelná impregnace a důkladné čištění bot je klíčem k úspěchu, pokud se chcete dlouhé roky těšit ze skvělého stavu černých bot.