Příliš těsné boty? Jak rozbít nebo rozbít kožené boty


Jsou nové boty příliš těsné? Pokus o chůzi skončil s bolestivým oděrem a puchýři? Máme na to řešení! Rozbití bot je často jediný způsob, jak je bez problémů použít. V tomto článku najdete užitečné tipy, jak rozdělit nebo oddělit kožené boty.

Nákup nových bot má někdy nepříjemné následky v podobě tlaku na chodidlo. Tato situace nastává zejména u kožených bot, a to jak z přírodní, tak z ekologické kůže. Měření obuvi v obchodě je obvykle omezeno na několik minut činnosti. Na druhou stranu při nákupu obuvi v internetových obchodech si je nemůžeme před dokončením transakce vyzkoušet, protože celý nákupní postup je založen na určení správné velikosti stélky. Při domácím zkoušení obuvi se ukazuje, že velikost je sice dobrá, ale tvar boty zcela neodpovídá stavbě chodidla a v důsledku toho pociťujeme nepohodlí při nošení.

Naštěstí známe účinné způsoby, jak boty šetrně rozbít, aby dostaly správnou velikost a tvar, díky čemuž se stanou pohodlnými a odstraníte nepříjemné a bolestivé oděrky kůže. Šek, jak rozbít nebo rozštípnout kožené boty!

Jak rozbít boty - domácí způsoby

Mezi účinnými metodami na příliš těsnou obuv najdete profesionální i domácí, které se úspěšně používají po mnoho generací. Našim rodičům známé, přežily dodnes a jsou základním záchranným lankem v případě nepohodlných nebo příliš malých bot.

  • Spolehlivé kladivo. První myšlenkou v podobných situacích je rozbít boty kladivem. Je to dobrá metoda, pokud to děláte jemně, protože nešikovné nebo příliš intenzivní tlučení kladivem do kožených bot může skončit docela katastrofou. Kladivo funguje pouze tak, že zlomí a změkčí příliš ostré nebo špatně padnoucí okraje boty. V žádném případě nezkoušejte tuto metodu použít na jiné části boty!

  • Proudění teplého vzduchu ze sušičky. Teplý vzduch pokožku změkčí, bude plastičtější a snáze se přizpůsobí tvaru nohy. Po zahřátí botu nasaďte na nohu a zkuste ji roztáhnout, dokud nevychladne. V případě potřeby můžete akci opakovat. Je třeba zdůraznit, že horký proud by měl směřovat pouze do vnitřku boty, nikdy ne přímo na vnější části kůže.

  • Boty z mrazáku. Ano, i toto je účinný způsob, jak rozbít těsné boty! Stačí nalít vodu do sáčků a dát je do bot. Poté je třeba dát boty do mrazáku a nechat je asi den. Zamrzající voda zvětší svůj objem, a tím i - velikost vašich bot.

  • Dělení bot. Jedna z nejoblíbenějších a zároveň nejpoužívanějších metod, tedy tradiční nošení příliš malých bot. Jemně navlhčete tlusté ponožky, navlékněte si je na nohy, pak si obujte boty a procházejte se po domě při každodenních pracích. Aktivita by se měla opakovat, dokud nebude úspěšná, ale stojí za zmínku, že účinky by se měly dostavit poměrně rychle.

Jak rozbít koženou obuv - profesionální metody

Kromě výše zmíněných domácích prostředků na rozbití bot známe i profesionálnější metody. Budou fungovat pro lidi, kteří se bojí sami o sobě bojovat s příliš těsnými botami a raději využívají znalostí specialistů.

  • Přípravky na rozbití obuvi. Seženete je v obchodech s obuví nebo u obuvníka. Většinou mají formu aerosolu, který stačí potřísnit vnitřek boty. Prostředek má změkčující účinek, což usnadňuje pozdější roztažení nepohodlné boty. 

  • Pravidla. Dobře poslouží nejen jako vychytávka usnadňující uskladnění kožených bot, ale i pro zvětšení příliš upnutých modelů. V závislosti na použité desce můžete boty rozšířit nebo prodloužit, ale ujistěte se, že to děláte opatrně. Nesprávná instalace desky může poškodit botu. 

  • Pomoc ševce. Poslední z námi zmíněných metod, ale ne nejméně důležitý. Rozhodnutí dát příliš těsné boty ševci je někdy jediné správné rozhodnutí. Pokud tedy nechcete riskovat poškození svých bot, zvláště těch drahých, využijte pomoci profesionála. Švec s pomocí nástrojů účinně rozbije příliš těsné boty, díky čemuž je nošení pohodlnější. Důležité je, že náklady na službu jsou obvykle přiměřené, což navíc hovoří ve prospěch specialisty.

S těsnou obuví pomůže kterákoli z výše uvedených metod. Pamatujte však, že když se pokusíte rozbít kožené boty sami, musíte to udělat velmi opatrně a jemně, abyste předešli poškození. Pokud se obáváte, že účinek může být neúměrný množství práce s tím spojené, nebo že byste si mohli nechtěně poškodit boty, je rozhodně lepší rozhodnutí dát boty ševci, který ví, jak vám boty rozbít.