Poradíme, jak natáhnout kožené boty


Kožené boty se hodí prakticky pro každou příležitost a poskytují stylový, profesionální vzhled. Z tohoto důvodu si zaslouží zvláštní místo ve vašem šatníku. Je ale škoda, že by nikdy nespatřily světlo světa, protože máte pocit, že vás jemně tisknou na prsty nebo paty a způsobují nepříjemné nepohodlí. Poradíme, jak efektivně natáhnout kožené boty.

Nezbytnost bez ohledu na pohlaví

Součástí jsou kožené boty musí mít bez ohledu na pohlaví. Můžete je nosit jak k šatům, tak k obleku bez ohledu na příležitost. V šatníku každého se jistě najde alespoň jeden pár skvěle vypadajících kožených bot, které jsou trochu příliš těsné, takže světlo světa prakticky nikdy nespatřily. Zvedněte se, ještě není pozdě je přivést zpět k životu. Zjistěte, jak efektivně natáhnout kožené boty s minimální námahou.

Přírodní materiál, přírodní metody

Kůže je naštěstí přírodní materiál, který lze snadno natáhnout přírodními metodami, které jsou zcela zdarma.

Nejjednodušší z nich je tradiční nošení bot. Vše, co potřebujete, je pár těsných kožených bot a trochu trpělivosti. Stačí si je nasadit na nohy a každý den se alespoň na půl hodiny projít po domě. Pokud nosíte tlusté ponožky, jistě dosáhnete kýžených výsledků rychleji. Toto řešení je vhodné zejména pro boty vyrobené z tenké kůže. Silnější materiál je mnohem méně pružný, a proto může být obtížnější jej roztrhnout. 

Pokud si boty nemůžete nazout ze strachu z tření a puchýřů, použijte lžíci na boty. Může být dřevěný nebo kovový. Zády jí třete místa, kde jsou boty nejméně pohodlné. Tímto způsobem je změkčíte a budou méně těsné.

Určitě máte doma staré noviny. Srolujte je do kuliček a vložte je do boty, kde cítíte největší tlak. V závislosti na tom, zda jsou boty jen trochu těsné nebo zcela nepohodlné, nechte v nich noviny několik hodin nebo přes noc. Podobný efekt získáte, když noviny nahradíte kuličkami z ponožek.

Teplo je další způsob, který dokáže zázraky při práci s těsnými koženými botami. Na nohy si navlékněte pár silných vlněných ponožek. Pokud máte pouze tenké bavlněné ponožky, doporučujeme nosit několik párů. Pak si nazujte boty a udělejte si pohodlí. Dodržujte vzdálenost asi 20 cm, namiřte sušičku na střední teplotu a boty opatrně zahřejte kýváním nohou. Doba trvání tohoto procesu by u každé boty neměla přesáhnout 2-3 minuty. Boty si nezouvejte, dokud neucítíte, že vychladly.

Méně obvyklým, ale stejně účinným způsobem natahování kožených bot je pára. Pod jeho vlivem získává materiál pružnost a přizpůsobuje se tvaru nohy. Pokud nemáte napařovač prádla, nic není ztraceno! Stejně dobře poslouží i pára z konvice. Namiřte botu přímo na páru a počkejte asi 30 sekund. Tento proces můžete úspěšně opakovat, dokud neuspějete.

Pamatujte, že používáním vysokoteplotních metod může být kůže náchylnější k lámání. Abyste tomu zabránili, doporučujeme používat speciální přípravek pro péči o obuv.

Investujte do služeb profesionála nebo do profesionálního vybavení

Nákup natahovacího spreje nebo botníků není nijak zvlášť velký náklad a může přinést úžasné výsledky, zvláště když tato dvě řešení zkombinujete. Boty postříkejte sprejem na změkčování kůže a umístěte do nich botníky. Postupně šrouby nastavujte, dokud neucítíte výrazný odpor. Opakujte tuto akci, dokud ji nedosáhnete a neužijete si nesrovnatelné pohodlí.

Protahovací sprej můžete použít i sami. Nasprejované boty si nasaďte na nohy a snažte se rozprostřít po domě, dokud se přípravek neodpaří. Nejlepší ze všeho je, že takový sprej lze snadno připravit doma. Stačí smíchat vodu a alkohol ve stejném poměru a nastříkat na vnitřní stranu bot. Pozor, ať je nenamočíte!  

Pokud se obáváte, že kutilství s příliš těsnými koženými botami může být kontraproduktivní a nechcete riskovat poškození svých nových bot, jejichž pořízení bylo poměrně drahé, využijte služeb profesionála. Natahování kožených bot u ševce většinou nestojí příliš mnoho a můžete si být jisti, že bude provedeno efektivně.

Pracovat!

Chůze v nových kožených botách nemusí být mučením, i když ne vždy se lze vyhnout odřeninám a prasklinám. Často chvíli trvá, než rozdáte nové boty a budete je moci nosit každý den. Pokud se přesto chcete světu pochlubit svou novou akvizicí, začněte krátkými výstupy. Vaše nohy si tak na novou obuv pomalu zvyknou a začnou se úspěšně přizpůsobovat jejich tvaru.

Naštěstí existují osvědčené domácí metody, které vám umožní během mrknutí oka natáhnout vaši oblíbenou obuv až o jednu velikost. Pamatujte, že výsledek závisí nejen na zvolené metodě, ale také na typu kůže, ze které jsou boty vyrobeny. Pracovat!