Pohodlné boty do vody. Získejte odpovědi na nejčastější otázky


Prázdninová sezóna se kvapem blíží a s ní i výlety k vodě. Kamenité pláže s ostrými kameny a ostnatými mořskými ježky typické například pro Chorvatsko však mohou vyžadovat speciální obuv, která vás ochrání před pořezáním. Podívejte se, jak vybrat pohodlné boty do vody, abyste si užili úspěšnou dovolenou.

Potřebuji boty do vody?

Zajímá vás, v jakých situacích a k jakému účelu můžete boty do vody používat? Je to snadné! Tento atribut plážového návštěvníka sice nehřeší na kráse, ale svou základní funkci, a tou je ochrana nohou před ostrými kameny, nebezpečnými mořskými ježky a také proti uklouznutí na mokrém povrchu, rozhodně plní.

Pokud se chystáte na kamenitou pláž nebo oblázkové pobřeží, určitě nechcete trávit dovolenou v hotelovém pokoji. Aby aktivnímu odpočinku nic nestálo v cestě, určitě se o své nohy postarejte.

Stejně důležité je to i pro zahraniční dovolené. Například v Chorvatsku se můžete setkat s ježovkami ostnatými. Kromě dlouhých hrotů, na které je jistě extrémně bolestivé došlápnout, jsou vysoce nebezpečné i toxiny produkované těmito zvířaty. V extrémních případech mohou vést i ke smrti! 

Abyste se před tím ochránili, noste pohodlnou obuv do vody. V tomto návodu vám prozradíme, na které aspekty se při jejich nákupu vyplatí dávat pozor.

Jaký je rozdíl mezi botami do vody a normálními botami?

Na rozdíl od klasické obuvi nošené na souši jsou boty do vody navrženy tak, aby udržely vaše nohy mokré. Díky speciální gumě a běhounu zaručují trakci na mokrém povrchu.

U klasických bot může ponoření do vody způsobit slepení jednotlivých prvků a ovlivnit životnost vašich bot. S botami věnovanými vodním aktivitám na tento problém můžete úplně zapomenout! Díky speciálnímu designu, použitým materiálům a technologiím tyto boty nereagují negativně na kontakt s vodou.

Na co si dát pozor při nákupu bot do vody?

Obuv do vody dostupná v obchodech je velmi rozmanitá. Se všemi dostupnými funkcemi a styly je snadné se splést. Abychom vám však výběr usnadnili, sesbírali jsme hrstku těch nejcennějších tipů. Začněme!

Materiál #1

Při nákupu bot do vody věnujte pozornost několika aspektům. Jedním z nich je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Obvykle si můžete vybrat ze síťoviny, gumy, kůže nebo textilu. První z těchto možností zajistí správné proudění vzduchu a zároveň rychle schne. Síťovina navíc dobře přilne k noze a zajistí vám maximální pohodlí od rána do večera. Pokud však potřebujete extra sílu na nerovném terénu, síťovina nemusí stačit. 

Pamatujte, že nošení obuvi z materiálů se špatnou prodyšností může bránit cirkulaci vzduchu a vystavit vás nepříjemným vlivům, jako jsou lišaje, puchýře, nepříjemný zápach a nesnesitelná bolest. 

#2 Odpovídající

Boty do vody by měly těsně sedět, aby nezpůsobovaly puchýře nebo tření. Tření příliš těsné obuvi v kombinaci s vodou totiž může přispět k podráždění. Pozor, nevybírejte příliš volné boty, které by vám mohly sklouznout z nohou a zmizet na dně vody. Při výběru velikosti se řiďte pravidlem, že boty do vody by pro vás měly být jako druhá kůže.

#3 Podešev

Kromě materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny, stojí za to věnovat zvláštní pozornost jejich podrážkám. Je to ona, kdo se stará o přilnavost k zemi, zajišťuje vaši rovnováhu a bezpečnost při všech činnostech, na které máte chuť. Vyberte si gumovou, protiskluzovou podrážku, která bude efektivně plnit své funkce. Některé modely bot do vody používají speciálně vyvinutou, vysoce přilnavou gumu, která se používá i v lezečkách.

Musí být boty do vody odolné?

Boty do vody jsou vystaveny mnoha faktorům, které mohou přispět k jejich zničení. Jakékoli výsledné oděrky a díry výrazně snižují bezpečnost vašich nohou a nemusí stačit, když potřebujete ochranu před mořskými ježky nebo jinými trnitými tvory, které potkáte na silnici. 

Pamatujte, že jakmile si všimnete jasných známek opotřebení na podrážce, musíte boty vyměnit za nové. Opotřebovaná podrážka ztrácí přilnavost, což může mít za následek nebezpečné pády a řezné rány.

Záleží na terénu?

Nejdůležitější je rozhodně terén, kde plánujete boty do vody používat. Krajina, na kterou narazíte na pláži, je velmi odlišná od té například u potoka. Pokud plánujete chodit po kamenitém terénu, upřednostněte přilnavé podrážky.

Standardní nebo pětiprsté?

Jak klasické boty do vody, tak jejich pětiprsté protějšky nabízejí stejnou míru přilnavosti k zemi. Díky konstrukci, která umožňuje oddělit všechny prsty, však zažijete podobný pocit, jako byste chodili naboso.