PLATFORMY A VÝROBKY NEBO HISTORIE KOMFORTOVANÝCH HEELS

Boty s paty do nejpohodlnějších nepatří. Dokonce i když jsou dobře tvarované a nijak nás neublíží, způsobí, že se nohy rychleji unaví, krevní zásobení nohou je bráněno a nohy jsou nepřirozene ohnuté. Někteří z nás však musí každý den nosit podpatky (např. Když to vyžaduje oblečený kůň), jiní chtějí vypadat dobře a jiní jako pata. Vždy ale ne vždy chceme nebo si dovolíme chodit ve vysokých podpatcích po celý den, ale přesto chceme přidat několik centimetrů. Naštěstí existuje rada! Podpěry a klíny nás k nám pomáhají!

Historie platforem a stilettos začíná ve starověkém Řecku a konkrétněji v divadlech. Starobylé divadla mohly ubytovat až několik tisíc diváků, takže herci, aby byli vidět z dálky, měli na sobě klíny. Tyto první klíny byly vyrobeny z několika vrstev kůže.

V patnáctém století se v Benátkách objevily chopiny. Byly boty na plošině, která dosahovala výšku až 22 cm! Posloužili ženám, aby chránili své šaty před blátem a zemí. Zdá se, že jen chopiny inspirovaly Rogera Vivera, který na konci 30. let dvacátého století vytvořil boty na platformě.

Jaké jsou však platformy bez klínů? Také na konci třicátých let minulého století a přesně v roce 1937 představil italský návrhář obuvi Salvatore Ferragamo revoluční novou obuv na trhu: klínová obuv, která používá pevně vyrobenou patu s trojúhelníkovým tvarem.

První člověk, který kombinoval obě inovativní řešení, byl excentrický italský návrhář Elsa Schiaparelli. Byla to ona v roce 1939. Představila boty kombinující klíny a plošiny. Tento model byl velmi rychle přijat a rozšířen mezi trendy sledování žen. Ve čtyřicátých letech byly těžké klíny rovnováhou pro vzdušné, šifónové šaty a módní vlněné klobouky.

V 70. letech se však klíny a platformy staly populárními. V létě byly v zimě opotřebované plošiny a klíny. Dokonale se hodí ke širokým zvonům - přirozené rozložení postavy. Od té doby se popularita klínů a plošin nezměnila, naopak.

V devadesátých letech navrhl revoluční Vivenne Westwood černé, lakované, natažené boty na neuvěřitelně vysokých platformách. Nicméně před několika lety se Isabel Marant představila na trhu a přemýšlela o popularitě tenisky na klínech, které všechny ženy, které chtějí kombinovat sportovní styl s neformálním oblečením, milují.

Nezapomeňme na britský génius Alexander McQueen, který navrhl oblíbené boty Lady Gaga nazvané "bitevní lodě" nebo, jak někteří říkají, humří nebo rakovinové boty. Byla to pravděpodobně nejpodivnější, ale i nejinovativnější aplikace platforem v dějinách módy.

Nezapomeňte na klínové boty, které jsou perfektním řešením pro jarní procházky!