PLATFORMY A VÝROBKY NEBO HISTORIE KOMFORTOVANÝCH HEELS


Boty s paty do nejpohodlnějších nepatří. Dokonce i když jsou dobře tvarované a nijak nás neublíží, způsobí, že se nohy rychleji unaví, krevní zásobení nohou je bráněno a nohy jsou nepřirozene ohnuté. Někteří z nás však musí každý den nosit podpatky (např. Když to vyžaduje oblečený kůň), jiní chtějí vypadat dobře a jiní jako pata. Vždy ale ne vždy chceme nebo si dovolíme chodit ve vysokých podpatcích po celý den, ale přesto chceme přidat několik centimetrů. Naštěstí existuje rada! Podpěry a klíny nás k nám pomáhají!

Boty s podpatky nejsou nejpohodlnější. I když jsou dobře profilované a nikde nás neobtěžují, dělají nohy unavené rychleji, krevní zásobení nohou je obtížné a chodidla jsou nepřirozeně ohnutá. Někteří z nás však musí nosit podpatky každý den (např. Když to vyžaduje kodex v práci), jiní chtějí vypadat dobře a jiní jako podpatky. Ne vždy však chceme nebo si můžeme dovolit chodit na vysokých podpatcích celý den, ale přesto chceme přidat několik centimetrů. Naštěstí pro to existuje rada! Podpatky a klíny přicházejí k naší pomoci!

 

Historie platforem a chůd začíná ve starém Řecku a konkrétněji v divadlech. Starověká divadla mohla pojmout až několik tisíc diváků, takže herci měli klíny, aby je mohli vidět z dálky. Takové první klíny byly vyrobeny z několika vrstev kůže.

V 15. století se objevili v Benátkách chopines. Byly to boty na plošině, která dosáhla dokonce 22 cm na výšku! Sloužily dámám tím, že chránily šaty před blátem a půdou. Zjevně jen chopines inspiroval Rogera Vivera, který na konci třicátých let vytvořil platformové boty.

 

Co jsou však platformy bez klínů? Také na konci třicátých let, přesněji v roce 1937, představil italský návrhář obuvi Salvatore Ferragamo revoluční novou botu: klínovou patu, která pomocí pevně konstruované paty trojúhelníkového tvaru.

První osoba, která kombinovala obě inovativní řešení, byla výstřední italská návrhářka - Elsa Schiaparelli. Byla to ona v roce 1939, kdo představil boty spojující klíny a platformy. Tento model se rychle přizpůsobil a šířil mezi ženami podle trendů. Ve 40. letech 20. století tvořily těžké klíny rovnováhu pro vzdušné, šifónové šaty a módní tehdy - klobouky z vlněné chléb.

Na platformě 70. let však získaly popularitu klíny. Platformy byly nošeny v létě a klíny. Dobře zapadají do širokých zvonů - přirozeně prodlužovaly postavu. Od té doby se popularita klínů a platforem nesnížila, právě naopak.

V 90. letech navrhl revoluční Vivenne Westwood černé, lakované a hrotové boty na neuvěřitelně vysokých platformách. Naproti tomu Isabel Marant před několika sezónami uvedla na trh rekordní popularitu tenisky na klínech, které milovaly všechny ženy, které chtějí kombinovat sportovní a neformální styly.

Nezapomeňme však na britského génia Alexandra McQueena, který navrhl oblíbené boty Lady Gaga s názvem „bitevní lodě“ nebo, jak někteří říkají, humrové nebo rakovinové boty. Byla to pravděpodobně nejpodivnější, ale také nejinovativnější aplikace platforem v historii módy. 

Nezapomeňte na klínové tenisky, které jsou ideálním řešením pro jarní procházky!