Odstranění mastných skvrn z přírodní kůže. Zjistěte více o efektivních způsobech


Mastné skvrny na obuvi jsou jednou z nejobtížnějších skvrn, protože je extrémně obtížné je odstranit, zvláště pokud se objevují na přírodní kůži. Stojí za zmínku, že přírodní kůže, kromě hladké odrůdy, může být také charakterizována přítomností štětin (kratších nebo delších), což znamená, že tento materiál bude vyžadovat zvláštní a odlišnou péči. Odstranění mastných skvrn z přírodní kůže je obtížné, ale existuje několik způsobů, které mohou být účinné.

Odstranění mastných skvrn z obuvi - profylaxe

Při nákupu nových bot je nejdůležitější získat pro ně příslušnou impregnaci. Nezapomeňte ji použít těsně před prvním obutím nové obuvi a poté ji pravidelně používat, zejména za nepříznivého počasí. Správně zvolená impregnace vytvoří na botách neviditelnou ochrannou vrstvu, která ochrání přírodní kůži před pronikáním vlhkosti a usazováním jakýchkoli nečistot, včetně mastných skvrn.

Pokud se vám však i přes správnou a pečlivou péči nepodaří chránit vaše kožené boty před nevzhlednými, mastnými skvrnami, máme několik osvědčených způsobů, jak je odstranit.

1. Voda a mycí prostředek

Smíchejte teplou vodu s několika kapkami mycího prostředku, poté do něj namočte hadřík a jemně otřete botu. Bude mnohem jednodušší se zbavit skvrny, pokud je čerstvě vyčištěna. Po dokončení léčby nezapomeňte botu otřít do sucha.

2. Moučkový prášek nebo bramborová mouka

Tuto metodu lze použít i v případě přírodní kůže s dlouhými štětinami (semiš, nubuk). Po jemném zaschnutí skvrny papírovým ručníkem posypte místo skvrnou a boty nechte přes noc. Poté setřeste zbývající mouku nebo práškový mastek. Chcete -li zvýšit účinnost této metody, můžete použít kartáč s jemnými štětinami. Pokud je olejová skvrna stále viditelná, operaci opakujte.

3. Voda s octem

Ocet je skvělý na mastné skvrny na kožené obuvi. Stačí hadřík navlhčit v roztoku vody a octa a poté jemně otřít špínu. Ocetová skvrna by měla z látky zmizet.

4. Výrobky určené k odstranění skvrn z kožených povrchů

Pokud výše uvedené metody nefungovaly v boji proti nepoddajným skvrnám, můžete v obchodě vyhledat speciální, profesionální výrobky určené k čištění přírodní kůže.

V sortimentu obchodů s obuví snadno najdete všechny druhy sprejů, past, krémů, mlék, pleťových vod nebo speciálních tekutin. Je důležité přizpůsobit výrobek typu pokožky a její barvě, aby nedošlo k zabarvení nebo poškození. Pokud si nejste jisti, zda je výrobek vhodný, vyzkoušejte jej před prvním použitím na nenápadném povrchu boty, abyste se ujistili, že nepoškodí materiál.

Po úpravě vždy nechte boty úplně uschnout, nejlépe v bezpečné vzdálenosti od intenzivního tepla a přímého slunečního světla.

Pozor. Pamatujte, že kožené boty nelze prát v pračce, protože velké množství vody může tkaninu poškodit a vést k deformaci. Mytí bot tedy nejenže nepomůže odstranit mastné skvrny z bot, ale pravděpodobně způsobí nevratné poškození.

Správná a pravidelná péče o koženou obuv vám umožní minimalizovat nebo dokonce zcela zabránit výskytu nežádoucích nečistot a mastných skvrn. A co víc, bude také chránit vaši obuv před škodlivými vlivy vnějších faktorů, což výrazně prodlouží jejich životnost.