Odkud pocházejí tenisky? Historie nejoblíbenějších sportovních bot


Tenisky jsou bezpochyby jednou z nejoblíbenějších a nejvíce opotřebovaných bot. Spojují generace a profese - nosí je rockové hvězdy, herci, novináři, bloggéři i děti základních škol. Móda pro charakteristiku, bílé podešve je na světě nepřetržitě několik desetiletí. Odkud pocházejí tenisky a co je tak slavné?

Gumová revoluce

Podešev v teniskách - jejich nejcharakterističtější prvek - je vyrobena z gumy. První nápad použít tento materiál pro výrobu bot přišel Wait Webster v roce 1832. Jeho nápad se ukázal být hitem, proto ho rychle patentoval. Moderní řešení bylo použito ve sportovní obuvi, která byla horlivě nosena cyklisty a hrála si kriket. Myšlenka na výrobu skutečné sportovní obuvi s gumovou podrážkou svítila na hlavu Josepha Wiliama Fostera. Zakladatel malé anglické manufaktury, otevřený v roce 1890, viděl potenciál gumy. Jeho charisma dělala malé podniky rozpoznatelné a značka Reebok je známá po celém světě.

Narození hvězdy

Vyrobené boty Foster nepoznaly známé sportovní modely. Datum průlomu v historii tenisek je 1908. Ve Spojených státech Marquis M. Converse rozhodl se vytvořit pár sportovní obuvi pro hráče basketbalu. On navrhl kotník-délka, lehké boty s tlustou gumovou podrážkou. Charakteristické, bílé zelówka a tmavý vrchol materiálu, plus hvězda na kotníku - takhle vypadaly první tenisky All Stars. Symbol značky přežil dodnes. Když se podíváme na boty, můžeme za pár vteřin rozpoznat, zda má někdo originální, kultovní Convers.

Cesta na vrchol

tenisky vedl k výškám popularity Charles "Chuck" H. Taylor - hvězda basketbalu. Byl to on, kdo na podlaze basketbalového hřiště ukázal bílé bílé podešve. On souhlasil, že inzeruje Conversy poté, co udělal pár oprav originálních bot. Další vše šlo velmi rychle. Přátelé a přátelé, a především Chuckovi fanoušci chtěli mít na nohou své oblíbené boty. Svět sportu stanovil nový trend, po němž následovala ulice. Tenisky zaplavily města v USA.

Tenisky ve službách vlasti

Armáda ocenila pohodlí a univerzálnost tenisek. Boty se staly povinným vybavením pro vojáky ve 40. a 50. letech minulého století. Ukázalo se, že uniforma nosí obuv s gumovou podrážkou i v civilu. Sneakers oblíbené vojenské boty? Bylo to perfektní a nezbytné doporučení pro značku Converse.

Rock'n'roll - tenisky v rukou subkultur

V padesátých a šedesátých letech byly boty na nohou mládeže z celého světa, fascinovány novými trendy v hudbě. Tenisky se staly symbolem kulturní revoluce a důležitým prvkem hnutí květinové moci. Od té doby, boty s bílou gumovou podešví byly zcela přijaty hudební hvězdy. Členové největších kapel a sólistů je v následujících desetiletích založili na svých koncertech, setkáních s fanoušky nebo nakupování. V Conversachu v 90. letech mimo jiné Kurt Cobain a Axl Rose. V současné době je můžeme vidět jako idol teenagera - Justin Bieber.

Tenisky v Polsku

Sportovní obuv byly vyrobeny v Polsku ve 30. letech 20. století Stomilem. Tenisky byly nejoblíbenější obuv pro turistiku - proto jejich jméno: "Tramp" je poutník nebo rover.

Historie tenisek je nesmírně fascinující. Myšlenka, jak efektivně používat gumové podešve, obcházela svět a přišla do Spojených států z Evropy. Sportovní obuv z basketbalového hřiště rychle vstoupila do povinného vybavení armády a brzy se stala oblíbeným modelem hvězd. Charakteristická hvězda na kotníku dnes zná celý svět a Convers je jednou z nejžádanějších bot.