Mohou být batolecí boty příliš volné? Rozptýlíme pochybnosti!


Když vaše dítě začne aktivně objevovat svět kolem sebe, budete mít spoustu radosti a spoustu ... odpovědnosti. Jste to vy, kdo ho musí těsně doprovázet na každém kroku a chránit své dítě před zraněním. Neméně důležité je, aby ho doprovázela vhodná obuv, která mu poskytne potřebnou oporu na každém kroku. Zajímá vás, jestli nejsou příliš volné? Tento průvodce rozptýlí vaše pochybnosti!

Jak moc by měly být boty pro dítě volné?

Měkké, baculaté a extrémně roztomilé. Dětské nohy! Mnoho matek se jich nemůže nabažit. V prvních dvou letech se kosti tvoří a každé dva měsíce se jejich velikost mění zhruba o polovinu!

Pro každého rodiče jsou to nemalé výdaje. Někteří se ve strachu z podkopání domácího rozpočtu rozhodnou koupit dítěti trochu příliš volné boty. Koneckonců, ty malé nohy rostou znepokojivě rychlým tempem!

Ptáte se, jak moc by měly být dětské boty volné? Jste na správném místě, protože tento průvodce rozptýlí všechny vaše pochybnosti!

Boříme mýty!

Že by dětské boty měly být příliš volné, je MÝTUS! Plazení, válení, skákání, lezení, chůze a dokonce i běh jsou všechny činnosti, které potřebují podporu.

K jejich zajištění je samozřejmě nezbytná přítomnost pečujícího dospělého, který bude objevující svět chránit před poškozením. Stejně tak je však důležité, aby vaše dítě doprovázela ... správně vybraná obuv. Právě ona podporuje její správný vývoj na každém kroku.

Příliš velké boty mohou napáchat více škody než užitku, a přestože se zdá, že tím váš domácí rozpočet neutrpí, ztráty mohou být mnohem horší, protože jde o dítě.

Proč je důležitá správná délka stélky?

Pamatujte, že nohy malého dítěte se neustále vyvíjejí. Pokud vaše batole nosí dlouhodobě nepadnoucí obuv, připravte se na nepříjemné vedlejší účinky a dokonce poškození, které ho budou pravděpodobně provázet po celý život. Jedná se zejména o: 

 • bolest
 • puchýře
 • podráždění
 • tiskne
 • modřiny
 • problémy s krevním oběhem
 • trvalá deformace chodidla 

Zní to hrozně, že? Naštěstí dobře zvolená délka stélky by měla problém vyřešit. Také nezapomeňte, že boty jsou správně navrženy. Podrobnosti poskytujeme dále v této příručce.

Jak vybrat boty, které umožní správný vývoj dětských nožiček?

Existuje několik aspektů, kterým musíte věnovat pozornost, pokud chcete zajistit, aby boty vašeho dítěte nenarušovaly správný vývoj jeho nohou. 

Za prvé, velikost. Než začnete vybírat konkrétní modely a střihy, ujistěte se, že znáte správnou velikost chodidla vašeho batolete. Mějte na paměti, že tyto drobné nožky mohou každé dva měsíce změnit velikost, proto pravidelně kontrolujte, zda boty vašemu dítěti perfektně sedí. O výběru velikosti dětské obuvi jsme psali v tento článek

Za druhé, šířka. Délka stélky není všechno. Stejně důležité je, aby dětská obuv netlačila po stranách chodidel. Pokud má vaše batole poměrně baculaté, široké chodidla, poohlédněte se po botách se širokým svrškem. Nedělejte kompromisy, když jsou nohy vašeho dítěte úzké a tenké. Vybírejte boty, které nejsou příliš volné. Zvláštní pozornost věnujte tkaničkám nebo suchému zipu. Obuv tak ještě lépe přizpůsobíte tvaru chodidel dítěte.   

Za třetí, hloubka. Hloubka v botě je dalším extrémně důležitým faktorem, na který byste měli při výběru bot pro vaše dítě dávat pozor. Ujistěte se, že prsty vašeho drobečka mají dostatek prostoru, aby se mohly bez problémů volně pohybovat. Dávejte však pozor, abyste neměli příliš mnoho místa. Příliš volné boty z hlediska hloubky mohou způsobit klouzání nohy dopředu.

Jak poznáte, že jsou boty dítěte příliš volné?

Příliš velké boty škodí dětským nohám stejně jako jejich příliš malé protějšky. Většina malých dětí bohužel nedokáže jasně naznačit, že příčinou jejich pláče je špatně padnoucí obuv. 

Naštěstí nemusíte číst kávovou sedlinu! Sestavili jsme seznam nejčastějších známek toho, že by boty vašeho dítěte měly počkat, až jim nohy dorostou, a měli byste se co nejdříve poohlédnout po menších, lépe padnoucích modelech. Zde jsou: 

 • vyklouznutí paty z boty při chůzi
 • menší aktivita dítěte
 • viditelné puchýře
 • porucha chůze
 • problémy s rovnováhou
 • časté výlety a dokonce i výrony kotníku

Zřejmá úspora

Jak je vidět, nákup bot „v akci“ je jen zdánlivá úspora. Z dlouhodobého hlediska vás to může stát mnohem víc! Kromě bolesti a nepohodlí se může vaše dítě v budoucnu potýkat s vážnými neduhy, jejichž léčba se ukáže jako velmi nákladná.

Místo toho, abyste šetřili na zdraví a pohodlí svého dítěte, vyberte mu správně padnoucí obuv, která podpoří zdravý vývoj jeho nohou. Věříme, že s našimi radami to pro vás bude dětská hra.