Materiální závratě! Kůže, semiš nebo třeba syntetika? Poradíme, jaký materiál obuvi zvolit


Svršek obuvi může být vyroben z různých materiálů. Oblíbené jsou mezi nimi přírodní i syntetické. Pokud chcete, aby vám boty sloužily dlouhá léta, určitě věnujte pozornost tomu, z čeho byl svršek vyroben. Připravili jsme pro vás pár tipů, které vám pomohou s výběrem.

Proč záleží na materiálu svršku?

V obchodech s obuví jsou k dostání boty z různých materiálů. Vybírat můžete z několika druhů kůže – přírodní, lícové a ekologické. Velmi oblíbený je také semiš a nubuk. V případě některých bot zákazníci volí gumu nebo plsť. Mnoho lidí také oceňuje syntetické materiály a látkové svršky. 

Přestože je výběr materiálů používaných při výrobě bot opravdu široký, vyplatí se toto rozhodnutí pečlivě zvážit. Je to svršek, který má mimo jiné chránit vaše nohy proti povětrnostním vlivům.

Do silného deště budou gumové holínky mnohem lepší než semišové baleríny. V horkých dnech si však místo kožených sportovních bot raději obujte kožené sandály nebo espadrilky z prodyšné látky.

Dobře zvolený materiál svršku Vám zaručí nejen komfort používání, ale ovlivní i odolnost a vzhled obuvi. Některá obuv vám bude sloužit jen jednu sezónu, jiná vás bude provázet řadu let. 

Pamatujte také na to, že ani ty nejhezčí boty nebudou vypadat esteticky, když jejich svršek vybledne vlivem slunce nebo popraská vlivem nepříznivých povětrnostních podmínek.

Všechny tyto aspekty jsou dány materiálem, ze kterého je svršek vyroben. Čtěte dále a dozvíte se o výhodách a nevýhodách nejoblíbenějších plastů.

Boty z přírodní kůže - výhody a nevýhody

Kůže je jedním z nejpoužívanějších materiálů při výrobě obuvi. Jeho hlavními výhodami jsou flexibilita, odolnost a spolehlivost.

Boty vyrobené z přírodní kůže se perfektně přizpůsobí tvaru nohy, takže je nošení pohodlné. A co víc, zabraňují pocení nohou. Přírodní kůže také poskytuje dokonalý tepelný komfort. Při výběru bot z tohoto materiálu si můžete být jisti, že v létě pro vás nebudou příliš horké a v zimě příliš studené.

Mezi nejdůležitější nevýhody kožených bot patří vysoká cena a nutnost pravidelné impregnace. Pokud zapomenete na speciální opatření, musíte počítat s tím, že se vám na botách mohou objevit nevzhledné praskliny. Kožené boty mohou být navíc mnohem těžší než boty vyrobené z jiných materiálů. 

Pokud si vybíráte kožené boty, dbejte na to, abyste s nimi zacházeli správně. Kromě použití vyhrazených produktů je nezapomeňte skladovat na suchém a tmavém místě, nejlépe na speciálním stojanu.

Je semišová obuv spolehlivá?

Semiš zaujme svým skvělým vzhledem. Je prodyšná a lehká, díky čemuž se skvěle hodí na jaro a podzim. Tento materiál se snadno přizpůsobí noze a poskytne vám nesrovnatelné pohodlí po celý den.

Primárním problémem semišových bot je snadnost, se kterou se zašpiní. Udržovat je v čistotě může být skutečnou výzvou; zejména v zimě, kdy jsou ulice posypány posypovou solí, která může způsobit nevzhledné skvrny.

Běžně používané textilie na obuv

Bavlna, nylon, polyester, vlna… Výběr látek na boty je obrovský! Textilie jsou mezi výrobci obuvi velmi oblíbené.

Z dobrého důvodu! Jsou pružné a odolné a jejich ceny nejsou nijak zvlášť vysoké. Jsou ideální pro sportovní obuv nebo lehkou každodenní obuv. Textilní boty jsou široce dostupné a výběr vzorů, barev a stylů je téměř nekonečný.

Mezi nevýhody tkanin na obuv je třeba věnovat zvláštní pozornost poměrně vysoké obtížnosti péče. Textilie se velmi snadno zašpiní, a pokud zvolíte boty ze světlých materiálů, může být obnovení původní barvy zdlouhavé a problematické.

Eko kůže a další syntetické materiály

Svršek obuvi může být vyroben i ze syntetických materiálů, jako je umělá kůže nebo guma. V mnoha případech jsou tyto materiály hydrofobní a jejich čištění není příliš náročné.

Přestože v minulosti byla považována za ztělesnění kýče a odpadu, dnes má ekokůže mnoho příznivců. Kvalitní materiál téměř vypadá jako přírodní kůže a není získáván na úkor zvířat.

Když se mluví o syntetických materiálech, nelze nezmínit gumu. Gumové holínky jsou voděodolné a snadno se udržují. Jsou relativně pohodlné a vykazují vysokou odolnost proti případnému poškození. Jejich výhodou je také přijatelná cena.

Na druhou stranu obuv z umělých materiálů může problém s pocením nohou zvýšit. Neprodyšný svršek je dokonalým prostředím pro růst bakterií a plísní.

Jaký materiál obuvi si mám vybrat?

Bohužel neexistuje jediné pravidlo, které by vám pomohlo s výběrem materiálu bot. Vše závisí na vašich osobních preferencích a rozpočtu, který plánujete utratit za nový pár bot.

Doufáme, že po seznámení se s vlastnostmi jednotlivých materiálů pro vás již výběr správné obuvi nebude žádný problém.