Malý kousek látky velkého významu, což je vše, co potřebujete vědět o vložkách do bot


Při každodenním používání je obuv neviditelná, ale hraje nesmírně důležitou roli. Vložky do bot, protože o nich mluvíme, jsou někdy mnoha lidmi neprávem přehlíženy. Neudělejte tu chybu! Zjistěte, proč jsou vložky do bot tak důležité, které si vybrat a jak o ně pečovat. Začněme!

Co jsou to vlastně inserty a jaké jsou jejich funkce?

Vložky jsou malé kousky materiálu, které tvarem odpovídají vnitřní části boty. Jejich využití má mnoho funkcí a přináší řadu výhod.

Hlavním účelem nošení vložek je zajistit pohodlí při používání obuvi. Tím, že vyplňují prázdný prostor mezi chodidlem a vnitřkem boty, tlumí nárazy, poskytují dodatečnou podporu a zajišťují pohodlí jak při procházkách, tak při sportu.

A co víc, vložky jsou skvělý způsob, jak udržet obuv svěží. Pokud je budete pravidelně čistit, můžete si být jisti, že po zouvání nebude ve vzduchu cítit nepříjemný zápach. 

V obchodech jsou k dispozici také speciální ortopedické vložky, které pomáhají napravit problémy s držením těla. V mnoha případech jsou vyráběny na zakázku, aby dokonale odpovídaly uživateli. 

Existují také podologické vložky, které pomáhají v boji proti vbočeným, ostruhům nebo kuřím okům.

Jaký typ vložky vybrat?

Při výrobě vložek do bot se používá mnoho různých materiálů. Abychom vám pomohli vybrat ten nejvhodnější pár pro vás, připravili jsme krátký přehled jednotlivých typů. 

Kožené vložky

Pokud jsou vaše oblíbené boty vyrobeny ze syntetických materiálů, ujistěte se, že uvnitř jsou kožené vložky. Právě ony vašim nohám poskytnou potřebnou oporu a zároveň zabrání problému s pocením. Jejich další výhodou je fakt, že nezabírají mnoho místa, takže je vejdete i do balerín.

Pěnové vložky

Pěna je jedním z nejčastěji používaných materiálů při výrobě vložek do bot. Přirozenou cestou tlumí nárazy, dokáže se přizpůsobit i tvaru nohy. Díky tomu se pohodlně používá a často jej využívají sportovci. Bohužel takové vložky dokážou zabrat hodně místa, a proto je nošení v některých botách někdy není pohodlné. 

Gelové vložky

Mnoho žen, které nosí vysoké boty, volí gelové vložky uvnitř. Jejich hlavním účelem je zabránit sklouznutí nohy. Navíc zvyšují jeho přilnavost k obuvi, což zajišťuje stabilnější chůzi.

Měly by se vložky do bot větrat?

Zpocené a mokré nohy mohou způsobit, že vlhkost zůstane na těžko dostupných místech v botě, což může vést k množení bakterií a plísní. Abyste tomu zabránili, pravidelně vložky větrejte.

Pokud to budete dělat pravidelně, můžete také zaznamenat jakékoli známky zhoršení. Nezapomeňte vyměnit vložky, ve kterých budou praskliny a promáčkliny. V opačném případě očekávejte bolestivé puchýře a kuří oka.

Jak pečovat o vložky do bot?

Abyste se mohli těšit z dobrého stavu vložek, je třeba o ně náležitě pečovat. Pokud jsou na nich viditelné známky používání, je to známka toho, že je čas na péči.

Vyjměte kožené nebo gelové vložky z bot a vyperte je pod tekoucí teplou vodou s mýdlem, abyste se zbavili nečistot a nepříjemného zápachu. Můžete si pomoci kartáčkem s tvrdými štětinami. Důkladně je opláchněte a nechte zcela vyschnout. 

Pokud samotné mýdlo nepřineslo požadované výsledky, použijte prostředek na mytí nádobí, který si skvěle poradí s mastnými skvrnami. Účinnou metodou bude také použití dezinfekce nebo lihu. Vyhněte se však použití octa, který může zvýšit přetrvávající zápach.

Pozornost! Ne všechny vložky lze prát pod vodou. Abyste předešli předčasnému opotřebení vložek, řiďte se pokyny výrobce. V mnoha případech stačí nečistoty otřít vlhkým hadříkem.

Nezapomeňte si do bot nedávat mokré vložky. To může zvýšit množení bakterií a choroboplodných zárodků. V žádném případě je nesušte na radiátoru, mohlo by dojít k ohnutí vložek. Vložky by se také neměly sušit na přímém slunci. Vyplatí se jim však zajistit proudění vzduchu, nechat je například na zastíněném místě na balkóně. Nechte je samy uschnout.

Pokud máte problém odstranit nepříjemné pachy, použijte jedlou sodu. Nasypte ji na suché polštářky a rovnoměrně rozetřete. Nechte je působit několik hodin, nejlépe přes noc, aby jedlá soda absorbovala pachy. Poté je důkladně protřepejte a vložte zpět do boty.

Jak často by se měly vložky do bot vyměňovat?

Pokud se o ně budete správně starat, mohou vložky při každodenním používání vydržet až rok. Pokud nosíte obuv pouze na větší výstupy, pak by vám vložky měly vydržet několik let.

Dopřejte svým nohám potřebnou oporu

Vaše nohy udělají každý den spoustu pohybu. Jsou zatíženi jak sportováním, tak mnohahodinovým stáním na místě. Vložky do bot jim mohou ulevit a poskytnout potřebnou podporu.

Náklady na jejich pořízení jsou nízké a výhody, které z jejich používání mohou plynout, rozhodně stojí za to.