Kdo je na cestě, to... lyžuje, aneb vybereme ty nejlepší lyžařské boty


Nákup lyžařských bot je velká investice. Pokud chcete, aby vás jednou zakoupené boty provázely na sjezdovkách několik let a poskytovaly vám maximální pohodlí a skvělou zábavu, věnujte pozornost několika důležitým aspektům. Díky tomu budete moci trávit čas aktivně obklopeni malebnými zimními výhledy. Zájem?

Neomezená zábava na sjezdovkách

Milujete lyžování na malebných zasněžených sjezdovkách? Bez ohledu na vaše zkušenosti a sebevědomí si pořiďte to správné vybavení. Ne každý lyžař potřebuje lyže, brýle, helmu a správný outfit. Stejně důležitá je správná jezdecká obuv.

Ptáte se, na co si dát pozor při nákupu lyžařských bot? Nebo hledáte tipy, které vám pomohou snadno najít ideální velikost lyžařských bot? Jste na správném místě! Myslíme na vás, shromáždili jsme nejnutnější fakta o lyžařské obuvi, abychom vám na svahu poskytli maximální zábavu bez omezení. Začněme!

Proč se vyplatí investovat do lyžařských bot?

Ne nadarmo někteří příznivci zimních sportů říkají, že lyžařské boty jsou nejdůležitější součástí vybavení každého lyžaře. Přestože při lyžování na svahu mají lyže přímý kontakt se sněhem pokrytým terénem, ​​jsou to právě lyžařské boty, které s nimi spojují vaše tělo a ovlivňují pohodlí, efektivitu a plynulost jízdy.

Pokud jste začínající lyžař, pravděpodobně nemáte vlastní lyžařské boty a půjčujete si je na vyhrazeném místě. Omezený rozsah v půjčovně v kombinaci s nedostatkem příslušných znalostí může mít za následek bolesti nohou, nepohodlí a dokonce i zvýšené riziko zranění. Abyste tomu zabránili, vyplatí se investovat do vlastních lyžařských bot. 

Dalším faktorem, který hovoří pro vlastní lyžařské boty, je, že nemusíte ztrácet čas dlouhými frontami v přeplněných půjčovnách s lyžařským vybavením. Představte si ten komfort, když po příjezdu do hor můžete okamžitě vyrazit na sjezdovky!

Jak vybrat velikost lyžařských bot?

Základem pro pohodlné sjezdové lyžování jsou správně vypasované lyžařské boty. Podle některých by taková obuv měla být těsná, aby plnila svou funkci. Naštěstí je to mýtus!

Správně zvolené lyžařské boty by za žádných okolností neměly způsobovat nepohodlí. Příliš málo místa pro prsty u nohou způsobí, že pocítíte tlak a na chodidlech se objeví bolestivé úseky. Na druhou stranu se nevyplatí nechávat v botě příliš vůli. V takovém případě vám uklouznou nohy a ztratíte kontrolu nad lyžemi. 

A co víc, nošení příliš velkých lyžařských bot může způsobit, že si je budete chtít více utáhnout. V důsledku toho se snižuje krevní oběh, což způsobuje bolestivé křeče a nepříjemné mrazení nohou.

Při nákupu lyžařských bot nespěchejte a při výběru jejich velikosti věnujte zvláštní pozornost:

- délka chodidla

- šířka chodidla

- zvýšit výšku

- šířka lýtek 

Pokud máte oblíbený pár lyžařských ponožek, určitě si je vezměte s sebou na montáž. To vám zajistí co nejlepší přizpůsobení.

Na co dalšího si dát pozor při nákupu lyžařských bot?

Kromě velikosti lyžařských bot je třeba zvážit také několik dalších faktorů. Jedním z nich je flex, neboli tuhost boty. Jinými slovy, ohyb je množství tlaku potřebného k ohnutí a pohybu boty. Obecně platí, že čím vyšší flex, tím tužší bota.

Pamatujte, že vaše boty by měly být dostatečně stabilní, aby vám poskytly dostatečnou kontrolu a absorbovaly nárazy, a zároveň dostatečně pružné, aby nebránily vaší rovnováze.

Začínající lyžaři se nejlépe cítí v botách s nižší flexí (40 - 70). Ti zkušenější zase volí tužší lyžařské boty (60 - 90). Pro nejpokročilejší lyžaře budou fungovat boty s nejvyšší flexí (nad 90). 

Důležité je, že v případě lyžařských bot záleží na pohlaví. Koneckonců, nohy žen a mužů se liší tvarem a anatomií. Ženské chodidlo je obvykle užší a nohy jsou kratší a plnější. Z tohoto důvodu mají dámské lyžařské boty méně tuhý flex a nižší manžetu. Pro muže je flex tužší a manžeta je znatelně delší. 

Stojí za to připomenout, že neexistuje jediný standard, který by definoval pružnost lyžařské boty. Tento faktor se může lišit v závislosti na výrobci, materiálu použitém k výrobě boty a dokonce i na počtu přezek. Aby vaše lyžařské boty seděly co nejpřesněji, určitě si udělejte čas a vyzkoušejte několik modelů.

Pro lepší komfort a výkon

Pokud hledáte maximální jízdní komfort a lepší výkon, vyberte si lyžařskou botu, která je pro vás velikostí a flexí zcela vhodná. Přizpůsobte obuv svým dovednostem a preferencím.

Pozor také na svou váhu a výšku. Vyšší a těžší lyžaři budou vyvíjet větší tlak na boty než kratší a lehčí lyžaři stejné schopnosti. Z tohoto důvodu je nutné zakoupit o něco tužší lyžařské boty pro zajištění dokonalé stability.

Doufáme, že vám naše tipy pomohly vybrat perfektní pár lyžařských bot. Pojďme!