Jak protáhnout botu? Seznamte se s osvědčenými domácími metodami


Příliš těsné boty ve špičce jsou skutečnou noční můrou. Nejen, že jsou strašně nepohodlné, mohou také vést k haluxům, puchýřům a kuřím okům. Abyste tento problém překonali, nemusíte využívat služeb profesionálního obuvníka. Můžete si to udělat i sami doma. Poradíme vám, jak boty rychle a efektivně natáhnout.

Jak natáhnout boty sušičkou?

Spěcháte a k vašemu outfitu se hodí pouze tento konkrétní pár bot a stačí si je obout? Nic není ztraceno! Vše, co potřebujete, je... sušička!

Používání sušičky je jednou z nejoblíbenějších metod, která přináší skvělé výsledky. Nejlépe funguje s koženými a semišovými botami.

Nastavte mírnou teplotu a udržujte boty v teple na místech, kde se při obouvání cítíte nepohodlně. Ještě účinnější bude, když si je navléknete na nohy v tlustých vlněných ponožkách. Boty se pak stanou plastičtějšími a dokonale se přizpůsobí stavbě vašich nohou a vy se budete cítit jako ušité na míru.

Varování! Klíčem k úspěchu je správná vzdálenost. Určitě nechcete, aby se vám obuv poničila teplem. Nejbezpečnější je držet sušák asi 20 cm od boty. Nezapomeň to nechat běžet. Vyhnete se tak spálení materiálu.

Nezapomeňte také, že boty nesmíte příliš dlouho zahřívat. Po každé minutě provozu se vyplatí počkat, až vychladnou. V opačném případě může dojít ke znehodnocení lepidla a kožená obuv může ztratit barvu. Po použití této metody je vhodné obuv vyživit speciálním pečujícím přípravkem. Vysoká teplota může pokožku vysušit.

Jak natáhnout boty do mrazáku?

O něco méně oblíbeným, ale stejně účinným řešením je umístění příliš těsné obuvi do mrazáku. Tato metoda bude fungovat pro vysoké podpatky, tenisky, sportovní obuv a boty vyrobené z jiného materiálu než kůže. Budete potřebovat sáček na zip a vodu.

Stačí naplnit sáček vodou do 1/3 jeho výšky a ujistěte se, že je pevně uzavřen. Pak ji nazujte do těsné boty. Pokud jsou vaše prsty na nohou nejnepříjemnější, měl by být vak právě zde. Připravené boty dejte do mrazáku a nechte tam přes noc. Voda se změní v led, a proto se zvětší na objemu, čímž se natáhne příliš těsné boty ve špičkách.

Po vytažení boty z mrazáku je nechte – spolu s pytlíkem naplněným ledem – při pokojové teplotě asi 15-30 minut. Po uplynutí této doby můžete zipový vak z boty snadno sundat.

Jak vyprodat nové boty?

Pokud máte dostatek času, můžete zkusit prodat nové boty. Noste je doma tolik dní, kolik vám bude příjemné je nosit. Vyplatí se pomoci protahovacím sprejem. Vše, co musíte udělat, je nastříkat na těsná místa před obouváním. Doporučujeme také nosit pár silných ponožek, které efekt ještě umocní.

Pokud uvažujete o výměně nebo vrácení obuvi, ujistěte se, že při natahování obuvi tímto způsobem chodíte pouze po koberci nebo jiných měkkých površích. Boty tak nebudou jevit žádné viditelné známky používání, které by mohly znemožnit jejich vrácení nebo výměnu.

Varování! Tato metoda může způsobit puchýře. Než tedy přistoupíte k aktivitě, dopřejte nohám po náročném pracovním dni odpočinek. Na to si dejte obzvlášť pozor v horkých dnech, kdy nohy přirozeně otékají.

Noviny, ponožky, alkohol, brambory, tedy neobvyklé způsoby výroby příliš malých bot

K roztažení příliš těsné obuvi můžete použít staré noviny. Srolujte je do nedbalých kuliček a vycpěte si jimi boty. Počkejte pár hodin, nejlépe celou noc, a užijte si o něco větší velikost bot. Noviny můžete úspěšně nahradit srolovanými ponožkami.

Pokud si chcete boty rozbít doširoka, můžete použít i alkohol. Zřeďte jej 1:1 vodou a připravený roztok vložte do rozprašovače. Nastříkejte ho na vnitřní stranu příliš těsných bot a nasaďte si je na nohy. Po 20 minutách budete mít určitě pocit, že se vám boty trochu uvolnily. 

Alternativní způsob, jak protáhnout boty, je loupaná brambora. Osušte papírovou utěrkou a nechte přes noc v botě. Tímto způsobem získáte další místo v prstech.

Jak rozšířit boty o botníky?

Pokud jste ani po vyzkoušení všech metod nedosáhli kýžených výsledků, vyplatí se investovat do profesionálních botníků ze dřeva nebo plastu. Navíc budete potřebovat speciální přípravek na změkčení pokožky, který vám ji pomůže prodloužit. Díky tomu materiál povolí a boty se budou moci bez větších potíží roztáhnout. 

Stačí umístit botníky do příliš těsného páru bot a pomocí seřizovacích šroubů je přizpůsobit botám, dokud neucítíte odpor. Tento proces opakujte každých 8-12 hodin, dokud nedosáhnete požadovaných výsledků.

Hlavní nevýhodou tohoto řešení je poměrně dlouhá výdrž. Celý proces může vyžadovat několik až několik dní trpělivosti. Bohužel v tomto případě neexistují žádné zkratky. Příliš prudké a nadměrně silné natahování boty s botou může vést k poškození boty.

Doufáme, že vám prezentované metody pomohly vypořádat se s problémem příliš těsné obuvi.