Jak pečovat o velurové boty? Je to snadné!


Velurové boty vypadají naprosto šíleně. Na dotek příjemný semiš v kombinaci s jeho charakteristickou texturou dává každému stylingu originální povrch. Přestože je semiš tak univerzální, že jej lze úspěšně nosit ke každodennímu outfitu, stojí za to vědět, jak se o něj starat, abyste si vždy užili dokonalý vzhled. Navrhujeme, jak efektivně pečovat o velurovou obuv.

Semiš, nubuk, velur - každý den i o svátcích

Semišové kožené boty mají z nějakého důvodu tolik příznivců. Jsou jakýmsi symbolem neformální luxus. Jejich vzhled je natolik univerzální, že je můžete nosit jak na větší vycházky, tak na každodenní, ležérnější příležitosti.

Jemný velurový materiál je však velmi náchylný k poškození. Nečistoty, znečištění, posypová sůl, déšť... To vše může výrazně ovlivnit jeho vzhled a vaše semišové boty nebudou vypadat tak skvěle.

Naštěstí existuje pár jednoduchých tipů, které vám pomohou vyhnout se problémům spojeným s používáním nubukových bot a budete si moci užívat skvělého vzhledu bez ohledu na příležitost. Shromáždili jsme je v tomto článku. Začněme!

Obuv vyžadující speciální ošetření

Velurové boty vyžadují speciální ošetření. Hlavy vzhůru! Je to jednodušší, než si myslíte. Chcete-li zachovat hladký vzhled semišové tkaniny, musíte dodržovat několik základních pravidel. 

Pamatujte, že pravidelné používání nubukových bot může přispět k tvorbě oděrek na materiálu. Semišová kůže je tenká a nejen, že se snadno poškodí, ale také přitahuje nečistoty jako magnet. V důsledku toho může povrch zmatnit a mohou se objevit viditelné záhyby.

Podívejte se, jak zacházet se semišovými botami, aby vždy vypadaly skvěle. Je to dětská hra!

Postarejte se o své semišové boty ve třech jednoduchých krocích

I když se semišové boty mohou zdát velmi náročné, nemusíte se jich vzdávat. Jen je potřeba se o ně pravidelně starat. Navrhujeme, jak se o svou velurovou koženou obuv starat ve třech jednoduchých krocích tak, aby vám sloužila opravdu dlouho. 

Krok 1. Příprava k použití

Chcete-li prodloužit životnost vašich velurových bot, je nezbytné je před prvním nošením venku naimpregnovat. K tomuto účelu budete potřebovat sprej věnovaný tomuto materiálu.

Díky voděodolnosti a odolnosti vůči skvrnám takové impregnace vám budou boty sloužit po mnoho let. Nastříkejte celý povrch svršku, sprej udržujte v bezpečné vzdálenosti od boty (min. 5 cm). Když se přípravek vstřebá, boty důkladně vykartáčujte, abyste snížili možné matování.

 

Krok 2. Pravidelné čištění a osvěžení

Chcete-li účinně odstranit nečistoty ze svršku semišové boty, určitě investujte do kvalitního nubukového kartáče s měkkými štětinami. V rozpočtové verzi jej můžete nahradit jemným zubním kartáčkem. Pokaždé, když se vrátíte domů, věnujte chvilku tomu, abyste si otřeli špínu z bot.

Kromě zbavení se nečistot z povrchu semišových bot se vyplatí dbát na pravidelné osvěžení. Nasypte jedlou sodu do bot a nechte je přes noc odležet. Ráno boty důkladně protřepejte, abyste se zbavili zbylého přebytečného produktu a ... nepříjemného zápachu.

Krok 3. Správné skladování

S příchodem chladných dnů vyžadují semišové sandály správné uskladnění, aby vám mohly sloužit další léto. To samé platí o velurových kozačkách, které schováte na dno šatníku, když se na obloze objeví první jarní sluneční paprsky.

Ujistěte se, že semišové boty skladujete mimo vlhkost a prach. K tomuto účelu se skvěle hodí plátěný sáček, který jemný materiál ochrání a umožní mu volně dýchat. Pokud takovou tašku nemáte, můžete ji úspěšně nahradit povlakem na polštář. 

Nezapomeňte také správně vyplnit povrch uvnitř boty, aby nedošlo k otlakům a deformacím. K tomuto účelu můžete použít dřevěné stromečky na boty nebo staré noviny stočené do kuliček.

Jak se zbavit skvrn z velurových bot?

Skvrny na velurových botách jsou skutečnou noční můrou! Naštěstí existují metody, díky kterým se semišovou obuví nebudete muset loučit, když se na ní objeví viditelná špína nebo skvrny. 

Abyste se zbavili nevzhledných oděrek, připravte si kartáč na semiš. Důkladně ho ve všech směrech rozetřete, aby se materiál vyrovnal. Nepomohlo? Budete potřebovat brusný papír střední zrnitosti. Jemně s ním přejíždějte po otíraném místě a poté vykartáčujte boty jedním směrem. 

Máte na svršku skvrny? Pokud jsou způsobeny bahnem, počkejte, dokud úplně nevyschne, než budete pokračovat. Poté použijte měkký kartáč, abyste se ho zbavili. Pokud to nepomohlo, zásobte se kartáčkem na ruce a jemným šamponem, nejlépe určeným pro děti. Ponořte kartáč do šamponové vody a jemně otírejte nečistoty jedním směrem. Pokud máte co do činění se silnou nečistotou, pravidelně kartáček opláchněte, abyste se zbavili nečistot.

Už víte, jak pečovat o semišové kožené boty. Pamatujte, že velur je tak jemný materiál, že stojí za to vyhnout se nošení takové obuvi během silného deště nebo sněhu.