Jak nakupovat dětské botičky? Je to dětská hra!


Vědci jsou jednotní v tom, že chůze naboso je pro dětské nohy nejzdravějším způsobem. Když však vaše dítě začne růst, potřebuje správně vypasované boty, které ho udrží v bezpečí při objevování kouzel okolního světa. Přemýšlíte, jak koupit dětské boty, abyste se nezbláznili a nezkrachovali? Náš průvodce vám s tím pomůže!

Od plazení k prvnímu kroku...

Nákup prvních bot je pro rodiče dítěte vzrušující událostí! Než však začnete přemýšlet o stylech a barvách, musíte vědět, jaké vlastnosti byste měli hledat při nákupu obuvi pro vaše dítě. 

V našem průvodci najdete mnoho účinných tipů, které vám pomohou s výběrem dětské obuvi. Začněme!

Na co si dát pozor při nákupu dětských botiček?

Správná dětská obuv poskytuje správné množství prostoru. Díky tomu umožňují volný, plně přirozený vývoj malých chodidel. Špatně padnoucí obuv způsobuje v pozdějším věku ploché nohy a další problémy s chodidly.

Existuje několik prvků, kterým byste měli věnovat zvláštní pozornost při výběru bot pro vaše dítě. Za prvé, boty by měly být navrženy speciálně pro dětské nohy. Kromě toho by obuv měla mít speciálně navrženou podrážku a špičku. Stejně důležitá je nastavitelná spona. Čtěte dále a uvidíte, jaké další aspekty jsou zásadní.

Pružná, protiskluzová podrážka

Podrážky v dětské obuvi by měly být pružné. Díky tomu nebude pohyb nohy omezen a bude moci přirozeně běhat a dětská noha se bude správně vyvíjet. 

Zajímá vás, jak zkontrolovat, zda jsou podrážky dostatečně pružné? Je to snadné! Zkuste přeložit botu napůl. Pokud se vám podařilo zkombinovat patu a špičku, jste na dobré cestě najít perfektní botu pro vašeho nejmenšího.

Navíc vybírejte boty s protiskluzovou podrážkou. Předejdete tak mnoha pádům.

Široká, kulatá špička

Špičky dětských bot by neměly být úzké. Vybírejte obuv se širokou, zaoblenou špičkou, která poskytne patřičný prostor pro prsty vašeho dítěte. To ovlivní nejen správný vývoj nohou, ale také udržení rovnováhy při poznávání světa. 

Mějte na paměti, že špičaté prsty mohou poškodit jemná chodidla vašeho dítěte, takže se jim vyhněte jako ohni.

Nastavitelná spona

Nastavitelná spona je klíčem k úspěchu, pokud chcete zajistit, aby vaše dítě přesně padly boty. Z tohoto důvodu se vzdejte nazouvacích bot a bot na zip. Vsaďte raději na šněrovací modely nebo boty se zapínáním na suchý zip. 

Suché zipy nejen udrží nohu na místě a zabrání klouzání paty, ale také usnadní oblékání vašeho dítěte na procházku.

Lehká váha

Dětské boty by neměly být příliš těžké. Ti nejmenší si totiž teprve budují sílu a vytrvalost. Nedovolte, aby mohutné boty bránily vašemu dítěti v objevování světa.

Prodyšné materiály

Dětské nohy se intenzivně potí. Pokud chcete zůstat v suchu a zdraví bez ohledu na to, jak aktivní je vaše dítě, volte obuv z prodyšných materiálů. Pot tak bude efektivně odváděn po povrchu boty a vaše nohy se nebudou odírat.

Vyhněte se syntetickým svrškům. Vybírejte raději kožené, plátěné nebo bavlněné boty, které se dokonale přizpůsobí nožičkám vašeho batolete.

Jak upravit velikost bot pro dítě?

Příliš velké boty jsou nestabilní a znesnadňují chůzi. Příliš malé naopak nohu omezují a způsobují bolest. Zajímá vás, jak zkontrolovat, zda mají boty vašich dětí správnou velikost? Spěcháme na pomoc!

Nejprve se ujistěte, že má bota dostatek prostoru kolem prstů. Chcete-li to provést, zatlačte palcem na přední část boty. Pokud je vzdálenost mezi nejdelší špičkou a špičkou boty podobná šířce vašeho palce, s největší pravděpodobností budou mít prsty vašeho dítěte dostatek místa. 

Poté zkontrolujte patu, zda není příliš prověšená. Pomocí malíčku zajistěte, aby nožičky vašeho dítěte nevyklouzly z bot. Posuňte ji podél paty k prvnímu kotníku. Pokud sedí celá špička, bota je příliš velká. Pokud se vám podaří zasunout kratší část prstu dovnitř - pak je příliš těsná. 

Posledním krokem je chůze v nových botách. Podívejte se pozorně na své dítě a věnujte zvláštní pozornost tomu, zda bota dobře sedí a je pohodlná. Pokud už vaše batole mluví, nic mu nebrání se zeptat na názor.

Vzdát se použitých bot

Dětem rostou nohy překvapivě rychle. I když se použití bazarových bot jeví jako atraktivní varianta z hlediska ceny, raději to vzdejte. Dětské boty se přizpůsobí tvaru jejich nohou. Určitě dáváte přednost přirozenému vývoji nohou vašeho dítěte, než abyste se spoléhali na předem vytvarovaný tvar.

Vybírejte boty od známých značek, které jsou k dostání v prověřených obchodech. Jsme si jisti, že s našimi radami bude nákup správné dětské obuvi hračkou.