Jak kolíky vstoupily do kánonu dámské módy?


Když si představíme, jak vypadá krásná, sebevědomá a sexy žena, hlavní místo na obrázku zaujmou kolíky. Vysoké podpatky, které by podle módních domů neměly být menší než 9 centimetrů, se staly žádoucím prvkem oblékání ve velkých korporacích a cenným atributem ženskosti během dat. Kdo vynalezl paty a jak tento typ obuvi vstoupil do módního kánonu?

Od egyptských řezníků přes mongolské stepi až po dvůr Medici

Vysoké podpatky byli vynalezeni Egypťany. Zaměstnanci řezníka nechtěli roucho obléknout, takže si oblékli speciální obuv, která by jim pomohla vyhnout se kontaktu s krví zaplavujícím podlahu. Mistři Mongols - jezdci na koních ocenili praktičnost vysokých podpatků. Ve třináctém století, vysoké boty na podpatku dobře zapadly do třmenů a dovolily jim zůstat v sedle dokonce během pokročilých manévrů. První zmínka o patách, která měla přidat výšku dámy a vypadat krásně, pochází z dvora Medici. Katarzyna Medycejska si oblékla boty s vysokými podpatky pro svůj slib Orleans Prince Henry de Valois. Byl to začátek skutečné revoluce v módě a francouzští šlechtici rychle vzali nový trend a dvůr byl naplněn dámami na vysokých podpatcích. Vysoké podpatky ve francouzském stylu musely mít červenou podrážku a patu a na přední straně vkusnou zlatou přezku. Rozruch ve Francii, který vypukl v 1798, účinně potlačil módu pro aristokratickou obuv.

Vyrobeno v USA, fyzika a světelné chování a módní tvorba Christian Dior

Vysoké boty na podpatku byly zapomenuty téměř 100 let. To nebylo dokud ne 1888 ve Spojených státech to první továrna na boty byla zvýšena. Skutečný průlom nastal, když se fyzika připojila ke konstrukci dámské obuvi. Fyzik Olbrecht Kliczka pracoval na tvaru a tvaru pat, který je dnes považován za otce vysokých podpatků. Prototypy nebyly nejpohodlnější na nošení, ale rychle získaly souhlas dámy lehké morálky. Teprve v roce 1947 šly vysoké podpatky opět do salonu. O to se postaral Christian Dior, módní návrhář, který publikoval známou postavu ženy v bílém plášti, rozzlobené sukni, rozcuchané čepici a vysokých podpatcích.

Ševce všech dob a sexuální revoluce

Pro módní dům Dior pracoval Roger Vivera - mimořádně talentovaný švec. Byl to on, kdo se podílel na tvorbě a designu bot z vize Christian Dior. Aiguille - první boty s patovou patou, která byla zpevněna ocelí, takže se při chůzi nerozlomila - vyšel z ruky. Za prvé, ženy předpokládaly špendlíky pro dlouhé šaty a sukně. Kulatá špička boty, která se třpytila ​​pod záhyby látky, zapálila mužské smysly na červenou. Od Diorova projektu až po vypuknutí morální revoluce uplynulo 13 let. Svět objevil krásnou a svůdnou Marylin Monroe, která milovala špendlíky. Okamžik po ní vstoupila Twiggy do módní scény - majitelky krásných nohou, které se návrháři rozhodli ukázat v sadě minisukni a vysoké podpatky. Tak, paty a štíhlé, nahé ženské nohy se staly symbolem sex-appeal a sebevědomí. Svět se zbláznil o tyto boty a čím kratší sukně se staly, tím vyšší paty se předpokládaly.

Vysoké podpatky dnes patří také k nejoblíbenějším dámským botám, které přidávají šarm a důvěru milionům žen po celém světě. Perfektně padnou kalhoty do záhybu, tužkové sukně, nebo rozšířených šatů ve stylu 50. let Krásné vysoké podpatky v různých barvách mají ve své nabídce internetový obchod ButyModne.pl.