Cover Romance: Džíny a boty!


Kdo je nezná a kdo je nenosí? Jsou ikonou 20. století: JEANS!

Kdo je nezná a kdo je nenosí? Jsou ikonou 20. století: JEANS!

První džínové modely byly vytvořeny v Evropě v 19. století, ale verzi, kterou známe dnes, vytvořili v roce 1873 Jacob Davis a Levi Strauss v San Francisku, což bylo malé městečko pohlcené zlatou horečkou. Hledači zlata potřebovali trvanlivé oblečení, které bylo levné a pohodlné, a proto se snadno vyrábělo. Inovativní myšlenkou Davise a Strausse bylo posílit švy a kapsy měděnými nýty. Zajímavé je, že první džínové kalhoty nebyly zapnuté na knoflíky, ale přivázané k pasu. Model nejvyšší kvality dostal číslo 501 a rychle se stal pracovním oděvem dřevorubců, zemědělců a především kovbojů. Historie džínů „dělnické třídy“ je však pouze předehrou k jejich skvělé kariéře.

V 50. letech si džíny oblékli vzpurní američtí teenageři a evidentně to ovlivnily hvězdy velké obrazovky: Marilyn Monroe (v džínách hrála ve filmu „Na hraně“) a James Dean (ve filmu „Rebel bez Příčina"). Pak se také objevily džínové košile a další doplňky. Tehdy se džíny staly symbolem mládežnické módy. V 70. letech se džíny staly uniformou vzpurného mládí. Zvony, dlouhé vlasy a riflové tašky, které hippies vyrobili ze starých džín. V 90. letech popularita džínů explodovala! Denim mohl a měl by být cokoli: kalhoty, košile, sako, boty, kabelka a čelenka. Pamatujete si to z amerických seriálů? Až po vlasy na hlavě! A dál? Střihy a barvy se stále měnily. Vrátili se a odešli ke dnu skříně, zvonků, trubek, smetí, s dírami, s prošíváním, kuličkami ...

Džíny se objevily v Polsku v 50. letech minulého století. Sehnat jste je mohli pouze v exkluzivních obchodech - Peweks nebo v bazarech, kde jste si mohli koupit „přebytečné“ oblečení. V té době stály několikaměsíční platy a vedle Pepsi-Coly byly produktem, který mladí lidé nejvíce požadovali. Stejně jako v USA byly džínové kalhoty propagovány mladými jevištními a filmovými hvězdami.

Denim však není jen o kalhotách a košilích. Denim se rozšířil i do doplňků. Dodnes můžete na ulicích potkávat lidi oblečené v totální riflové podobě. Jedná se o trend z doby před několika sezón, ale letos jako příslušenství nošené na nohách kraloval denim! Co třeba riflové boty? 

Džínové boty (nebo boty z džínových tkanin) by mohly outfitu snadno dodat nádech nonšalance nebo mu dát ležérní vzhled. Díky nošení džínových balerín se sukní budeme vypadat méně formálně a džínové tenisky s barevnými kalhotami budou skvěle fungovat ve všech letních a víkendových stylizacích. Tady jsou, už máte oko? :)