Co dělat, aby boty nepromokly? Je to snadné!


Podzim je mimořádně deštivé období. Přestože se v té době jeví holínky jako nejrozumnější varianta, ne vždy se hodí ke každému outfitu. Abyste se vyhnuli nachlazení z mokrých bot, můžete nosit své oblíbené boty, pokud budete dodržovat několik tipů. Podívejte se, jak chránit boty před vlhkostí a udržet nohy v suchu bez ohledu na povětrnostní podmínky.

Proč mám mokré boty?

Vstoupil jsi do louže? Rozlili jste pití, když jste běželi? Boty mohou navlhnout z mnoha důvodů. Hlavní je vystavit je extrémní vlhkosti. Když voda prosakuje materiálem svršku nebo podešve, vaše bota ji absorbuje a vaše nohy jsou mokré. 

V důsledku toho se vaše oblíbené boty mohou poškodit a můžete snadno nastydnout. Nachlazení však není vše, na co se musíte připravit nošením promočené obuvi. Tření mokrých nohou o mokré boty může přispět k bolestivým puchýřům a dokonce popraskání kůže na chodidlech. 

Pro lidi s cukrovkou je to nebezpečné a může trvat měsíce, než se uzdraví a dokonce skončí nepříjemnou infekcí. Mokré boty také způsobují plísňové infekce, které se mohou rozšířit do oblasti kolem nehtů. 

Abyste tomu zabránili, dodržujte naše tipy, jak udržet nohy v suchu. Popsali jsme je v tomto článku.

Podívejte se na předpověď počasí

Pokud jste na pěší turistice a omylem vstoupíte do louže, která se ukáže být hlubší, než jste si původně mysleli, vaše boty mohou být vlhké a dokonce mokré. Nejjednodušší způsob, jak se tomuto scénáři vyhnout, je zkontrolovat aktuální předpověď počasí a podle toho upravit obuv.

Pokud vaše obuv není vyrobena z nepromokavého materiálu, déšť a sníh mohou způsobit prosakování vlhkosti do boty a promáčení vašich ponožek. Z tohoto důvodu se je snažte vždy přizpůsobit převládajícímu počasí.

Vyberte si správnou obuv pro fyzickou aktivitu

Stejně problematické je vykonávání intenzivní činnosti v nevhodné obuvi. V této situaci celé vaše tělo generuje zvýšené množství tepla, což může způsobit, že se vaše nohy potí a vaše boty promoknou.

Abyste tomu zabránili, vybírejte pro fyzickou aktivitu prodyšnou obuv vyrobenou z materiálů k tomu určených. Kromě toho můžete použít sprej nebo pudr, abyste odstranili problém nadměrného pocení nohou.

Na podzim nejen holínky

Holínky a déšť jsou perfektní duo. Tyto boty jsou maximálně nepromokavé, ale jejich nošení není pro vaše nohy úplně přínosné. Nedostatek správného větrání může způsobit intenzivní pocení nohou, které způsobuje nejen nepříjemný zápach, ale z dlouhodobého hlediska může způsobit mykózu nohou a nehtů. 

Naštěstí existuje několik způsobů, jak se vyhnout nutnosti nosit k obleku holínky a udržet boty v suchu. Stačí se zásobit speciálními přípravky proti vlhnutí nebo použít níže popsanou domácí metodu.

Impregnace a spreje na obuv

V obchodech jsou k dostání speciální impregnace a spreje, aby boty nepromokly. Jejich cena není nijak zvlášť vysoká a problému s promáčením bot dokážou účinně předejít.

Nezapomeňte se před aplikací produktu ujistit, že je určen pro materiál, ze kterého je vyroben svršek obuvi. Před aplikací impregnace nebo spreje si také nezapomeňte udělat chvilku na důkladné vyčištění bot. Můžete si tak být jisti, že přípravek přinese požadované výsledky a vaše nohy zůstanou v suchu.

Domácí prostředky na mokré boty

Na internetu můžete najít několik způsobů, jak zajistit, aby vaše látkové boty nepromokly. Vše, co potřebujete, je… svíčka a fén. 

Materiál svršku důkladně protřete svíčkou a botu krátce vysušte proudem teplého vzduchu. Vosk se tak dostane do všech zákoutí a vytvoří ochrannou vrstvu proti vlhkosti.

Mokré boty? To není problém!

Vaše oblíbené boty jsou úplně promočené a myslíte si, že je lze jen vyhodit? Relaxovat! Máme způsob. Buďte trpěliví a dejte jim čas, aby úplně vyschly. Chcete-li tento proces urychlit, vytáhněte vložku z vnější strany boty a nechte ji samostatně uschnout.

Vyhněte se sušení bot fénem nebo jejich vystavení přímému slunečnímu záření. Boty se tak mohou začít rozpadat a ztrácet svou původní barvu. Pokud vám stále záleží na čase, vsuňte klubko novin srolované do bot. Papír nasákne vodu a vaše obuv mnohem rychleji schne.

Co dělat, když mi zmoknou boty?

Pokud si promočené boty nemůžete sundat, jděte do nejbližšího kiosku a kupte si noviny. Obalte si jím nohy a dejte je zpět do bot. K udržení na místě můžete použít gumičku. Noviny absorbují vlhkost a vy se snadno dostanete na nejbližší autobusovou zastávku a jedete domů. Pokud to máte daleko, určitě noviny jednou za čas vyměňte.

Dalším způsobem je použití plastových sáčků. Jakmile uvidíte, že se blíží liják a vy se nemůžete ukrýt před deštěm, omotejte si tašku kolem nohy a zastrčte si ji do boty. Sice to není ideální kvůli narušení cirkulace vzduchu, ale je to mnohem lepší, než si nechat nohy úplně namočit.

Vidíte, jak je to snadné? Jsme si jisti, že si s našimi radami poradíte i v extrémních podmínkách a nikdy nebudete překvapeni.