Boty vybíráme na zimní výpravu do hor


Výlet do hor je skvělou příležitostí, jak aktivně strávit čas se svými blízkými. Vyplatí se však pořídit si správnou obuv, abyste se vyhnuli zklamání. Nenechte si bolestivé odřeniny, protékající svršky a omrzlé prsty překazit plány na příjemný odpočinek. Ověřte si, jaké boty budou vhodné na zimní turistiku do hor.

Na co si dát pozor při výběru zimních bot na hory?

Zimní procházka po horách má bezesporu své kouzlo. Pohled na zasněžené štíty je úchvatný, společnost rodiny nebo přátel vás rozveselí a čas strávený venku vám dodá energii k jednání. Pokud si na horském výletě nechcete něčím zkazit náladu, určitě si vezměte pohodlné oblečení a vhodnou obuv.

Pamatujte, že nevhodná obuv vás může nejen potrápit bolestivými kuřími kuřími nebo nachlazeními, když máte nohy zcela promočené sněhem, ale může také výrazně ovlivnit vaši bezpečnost. 

Na trhu je tolik modelů turistických bot, že vybrat si tu správnou je docela problém. Naštěstí existuje několik aspektů, které je třeba při jejich nákupu zvážit. Popsali jsme je v tomto článku.

Nejprve udržujte nohy v teple

Zimní počasí je cítit především na horách. Bez ohledu na to, zda plánujete výstup na vrcholy nebo jen obdivovat půvaby okolní přírody z mírných kopců, musíte se připravit na nízké teploty.

Termoprádlo a teplá čepice nejsou vše, co se vyplatí koupit. Stejně důležité je, aby boty byly správně zateplené, takže nebudete muset nosit několik párů vlněných ponožek, které mohou způsobit oděrky.

Za druhé, zpevněte hlezenní kloub a zajistěte trakci

Je velmi důležité zpevnit hlezenní kloub, aby byla zajištěna vaše bezpečnost při lezení zasněženým terénem. K tomu si pevně zavažte tkaničky a rozhodněte se pro vysoké boty. Díky tomu si navíc zajistíte ochranu proti vniknutí sněhu dovnitř boty.

Dobré turistické boty na zimu by vám také měly zajistit přilnavost a trakci. Sněhové a zledovatělé oblasti vyžadují správně nasazenou podrážku, která vás ochrání.

Za třetí, udělejte to vodotěsné

Také se ujistěte, že jsou vaše boty voděodolné. Při boji se sněhem si můžete během chvilky namočit nohy, což vede nejen k nachlazení, ale může to mít významný dopad i na vaši bezpečnost.

Abyste se tomu vyhnuli, vyberte si sněhule s hydroizolačními membránami. Pokud je pro vás turistika v horách vzácná, nemusíte investovat do nepromokavé obuvi. Mnohem levnějším řešením bude sprej na boty s voděodolnými vlastnostmi, díky kterému vytvoříte odolnou ochrannou bariéru a tající sníh se zastaví na povrchu svršku, aniž by se vsákl do materiálu.

Za čtvrté, upravte velikost

Vyplatí se nechat trochu místa pro prsty, ale jen tolik, aby se vám při chůzi nehýbala pata. Při zkoušení zimní pohorky je dobré si vzít ponožky, které hodláte nosit při turistice.

Přemýšlíte, co dělat, když žádná velikost přesně nesedí? V žádném případě se nepokoušejte nutit nohy do příliš malých bot. Nošení příliš těsné obuvi může omezit průtok krve, což vede k omrznutí nohou. Dále mějte na paměti, že vaše nohy mají tendenci při chůzi otékat. Z tohoto důvodu zvolte o něco větší velikost a eliminujte další prostor uvnitř boty tlustými ponožkami nebo speciálními vložkami.

Najděte odpovědi na často kladené otázky

Abychom vám výběr ještě usnadnili, sestavili jsme seznam často kladených dotazů na boty do sněhu.

Budou na zimní turistiku lepší boty z přírodních nebo syntetických materiálů?

Boty vyrobené z přírodních materiálů jsou těžší než syntetické. Pokud chcete maximální pohodlí a chcete se vyhnout únavě, zvolte obuv ze syntetických materiálů. Ujistěte se však, že splňují všechny požadavky, které jsme v této příručce nastínili.

Jak dlouhé by měly být zimní turistické boty?

Nejpohodlnější zimní turistické boty by měly být nad kotníky. Tímto způsobem vás nejen udrží v bezpečí a zabrání vyvrtnutí kotníku, ale také zabrání pronikání sněhu dovnitř boty.

Mohu na zimní turistiku v horách nosit běžné turistické boty?

Pokud jsou vaše turistické boty nepromokavé a mají dostatečnou izolaci, nejsou pro to žádné zásadní kontraindikace. V opačném případě mohou absorbovat vodu a způsobit nepříjemné pocity a v extrémních případech dokonce způsobit omrzliny nohou.

Jak se vyhnout puchýřům při zimní turistice v horách?

Než se vydáte na horský trek, ujistěte se, že máte boty dobře rozmístěné. Noste je kolem domu, když jdete při svých každodenních činnostech, nebo použijte osvědčené metody protahování příliš těsných bot, o kterých jsme hovořili v tento článek.