9 domácích prostředků proti zápachu z bot


Bez ohledu na to, zda jde o sportovní obuv, kterou nosíte na trénink, nebo o balerínky, které vás provázejí každý den – nepříjemný zápach vám dokáže účinně znepříjemnit život. Je čas s tím skoncovat a osvěžit svou oblíbenou obuv domácími prostředky. Abychom vám usnadnili boj s tímto nepřítelem, shromáždili jsme ty nejefektivnější způsoby na jednom místě.

# 1 Dbejte na hygienu

Jednou z nejzřejmějších příčin zápachu z bot je špatná hygiena. Pamatujte však, že ani každodenní koupele nebudou účinné, pokud si nohy před nazouváním ponožek dostatečně nevysušíte. Kromě toho používejte antibakteriální kosmetiku, která zabrání nadměrnému pocení a množení bakterií.

# 2 Noste ponožky

Nošení uzavřených bot s bosou nohou není nejlepší nápad a může generovat nepříjemný zápach. Ujistěte se, že ponožky, které si vyberete, jsou vyrobeny z přírodních materiálů, jako je bavlna nebo bambus. Pokud chcete ponožky co nejvíce schovat, rozhodněte se pro silněji vykrojené modely chodidel.

Psst! Nezapomínejte však, že vaše nohy potřebují trochu dýchat. Každý den jim umožněte trávit čas bez bot a ponožek, například v noci. V opačném případě můžete očekávat příznaky plísňových infekcí. Jakmile se takové příznaky objeví, určitě kontaktujte svého lékaře a během čekání na termín si kupte v lékárně volně prodejné přípravky, díky kterým se s problémem rychleji vypořádáte.

#3 Použijte jedlou sodu

Pokud i přes maximální péči o hygienu a nošení kvalitních ponožek vaše boty nepříjemně zapáchají, použijte přípravek, který jistě v kuchyni máte. Jedlá soda je jednou z nejúčinnějších, nejlevnějších a zároveň nejpřirozenějších zbraní v boji proti nadměrnému pocení nohou.

Stačí jej nalít dovnitř boty v množství, které zcela pokryje stélku a nechat ji celou noc. Ráno důkladně setřeste zbytky přípravku nebo se jich zbavte vysavačem a je hotovo!

#4 Vytvořte si svůj vlastní lektvar proti zápachu

Přestože je na trhu dostatek hotových deodorantů do bot, můžete si úspěšně vyrobit vlastní verzi. Smíchejte půl šálku kukuřičného škrobu s ¼ šálku jedlé sody a ¼ šálku prášku do pečiva.

Připravenou směsí rovnoměrně nasypte stélku a po 24 hodinách boty důkladně protřepejte, dejte tak jednou provždy sbohem bakteriím a nepříjemným pachům.  

# 5 Použijte ocet

I když má ocet specifickou vůni, smíchaný ve stejném poměru s vodou dokáže zázraky při odstraňování nepříjemného zápachu z vnitřku bot. Abyste si užili ty nejlepší účinky, nalijte připravený recept do lahvičky s atomizérem a poté rovnoměrně nastříkejte vložku do bot. Pro dosažení nejlepších výsledků opatrně uvolněte tkaničky, aby mohl vzduch volně cirkulovat.

# 6 Aplikujte esenciální olej

Esenciální oleje mají mnoho neocenitelných využití. Jedním z nich je pomoci v boji s nepříjemnými pachy. Pro tento účel bude perfektní tea tree olej, skořicový nebo hřebíčkový olej. Tyto přírodní deodoranty mají řadu antibakteriálních a protiplísňových vlastností.

Kromě toho, že takové oleje neutralizují nepříjemný zápach, vaše boty okamžitě provoní. Abyste si tyto účinky užili, stačí do každé boty přidat pár kapek vybraného oleje. Osvědčeným způsobem je také kombinace s jedlou sodou.

# 7 Použijte černý čaj

Místo vyhazování sáčků po uvaření černého čaje jednejte stylově šetrné k životnímu prostředí a znovu je použít. Třísloviny obsažené v černém čaji dokážou v boji s bakteriemi zázraky. Nezapomeňte vymačkat přebytečnou vlhkost z čajových sáčků, než je vložíte do bot. Počkejte 24 hodin a máte hotovo – vaše boty budou stejně čerstvé, jako když jste je poprvé vyndali z kartonu!

# 8 Používejte citrusové kůry

Jiný způsob stylu nulový odpad je použití citrusové kůry. Díky esenciálním olejům v nich obsaženým můžete snadno dezinfikovat obuv a oslabit účinek bakterií a užít si maximální svěžest. Jediné, co musíte udělat, je rozdrtit několik citrusových slupek a poté je umístit do bot a nechat je přes noc.

# 9 Uchovávejte v suchu

Pamatujte, že klíčem k úspěchu v boji proti nepříjemnému zápachu z bot je sucho. Ať už jsou vaše boty mokré od deště nebo potu – než si je znovu nazujete, ujistěte se, že je vlhkost úplně odstraněna. V opačném případě vytvoříte nejen dokonalé prostředí pro nepříjemné pachy, ale také pro nebezpečné bakterie.

Abyste se takovému scénáři vyhnuli, stačí použít staré noviny stočené do kuliček. Nacpěte je dovnitř boty a nechte je absorbovat veškerou vlhkost. Pokud máte co do činění se světlými, látkovými teniskami, vyhněte se časopisům s barevnými potisky, které by mohly na svršku zanechat viditelné stopy. Vidíte, jak je to jednoduché?