5 nápadů na kreativní tkaničky


Tenisky, tenisky nebo zavázané kotníkové boty nemusí vypadat nudně! Aby vypadaly více módně, stačí si udělat chvilku a vytvořit kreativní krajkové kravaty. Během chvilky tak zpestříte svůj styling a dodáte svým oblíbeným botám originální charakter. Začněme!

Buďte kreativní a dbejte na detaily

Standardní šněrovací vazba, i když je velmi funkční, může vypadat trochu banálně a nepříliš originálně. Chcete-li vyjádřit svůj individuální charakter a zpestřit nošené stylizace, postarejte se o detaily a dodejte svým tkaničkám fenomenální vzhled.

Za tímto účelem můžete tkaničky nahradit barevnými modely nebo kombinovat dva odstíny mezi sebou. Stejně módní je nahradit klasické tkaničky saténovou stuhou, která botám dodá elegantnější akcent. Pokud však nechcete tkaničky vyměňovat za nové, stačí je zavázat netradičním způsobem.

V našem průvodci najdete osvědčené nápady na kreativní šněrování. Vše, co potřebujete, je váš oblíbený pár bot, tkaničky v preferované barvě a trochu volného času. Pracovat!

# 1 Kostkovaná vazba

Připravte si svůj oblíbený pár klasických tenisek a tkaničku, kterou rovnoměrně protáhnete spodními očky. Poté nechte dva stehy volné a provlékněte tkaničku. Zbylými očky provlékněte najednou stejnou tkaničku. Opakujte to na druhé straně a efektní mřížka je hotová!

# 2 Zavazování na smyčku

Jsou tkaničky u vašich oblíbených bot příliš dlouhé? Máme k tomu skvělý způsob, který vůbec nevyžaduje kupovat kratší tkaničky. 

Tkaničky rovnoměrně provlékněte spodními očky, poté je překřížte a vytvořte smyčku. Provlékněte je znovu dalšími oky a udělejte další křížek. Tento postup opakujte až do posledních oček pro hezkou kravatu se smyčkou.

# 3 Dvojité X

Toto poutavé pouto nevyžaduje mnoho volného času. Je to prakticky stejné jako tradiční šněrování. K získání dvojitého X je však nutné přeskočit několik stehů. 

Začněte tím, že tkaničku rovnoměrně provléknete spodními očky. Nechte dva stehy volné a protáhněte tkaničku jako u standardní vazby. Opakujte tento krok na druhé straně. Poté protáhněte tkaničky skrz očka na podlaze níže, přičemž konce tkaniček jsou na vnější straně boty. Provlékněte je horními očky a nechte jedinou mezeru.  

Double X se skvěle hodí, když máte po ruce kratší tkaničky nebo chcete dát nohám v botě trochu více místa.

#4 Žebřík

Je čas na originální vázání, které je skvělé, pokud potřebujete pevné usazení kolem kotníku, například v pohorkách.

Tkaničky nejprve rovnoměrně provlékněte spodními očky. Poté nasměrujte tkaničky svisle nahoru a provlékněte je dalšími očky. Překřižte je a provlékněte pod protější tkaničku. Opakujte tento proces až nahoru pro jedinečný konečný výsledek. 

Existuje také mnohem méně komplikovaná varianta žebříku, kterou získáte, když začnete stejným způsobem. Tkaničky rovnoměrně provlékněte spodními očky. Z vnitřní strany boty nasměrujte levou tkaničku kolmo tak, aby procházela horním očkem. Na druhou stranu udělejte stejný krok a nechte jeden steh prázdný. Tento krok opakujte, dokud nezískáte rovnoběžné čáry.

Rychle vytvoříte vázání, které bude fungovat s kratšími tkaničkami pro nadšence volné, pohodlné obuvi.

# 5 Zyzgak

Chcete-li vytvořit ozdobnou klikačku, začněte tím, že tkaničku rovnoměrně provléknete spodními očky. Poté nasměrujte levou tkaničku kolmo k dalšímu očku na vnitřní straně boty. Provlékněte pod něj správnou tkaničku, kterou je potřeba provléknout postupně dalším očkem a opět - svisle, na vnitřní straně boty, vést k dalšímu. Tento postup opakujte, dokud nebudete mít cikcak podél celého jazyka boty.

Skryjte luk

Pokud chcete získat ještě originálnější efekt, zvolte skrytou mašli. Můžete ji zavázat pod jazyk nebo na koncích tkaniček udělat uzly a ty pak volně zastrčit dovnitř boty. Další osvědčenou metodou je protáhnout tkaničku svisle z horního otvoru dvěma po sobě jdoucími očky a nechat ji skrytou na vnitřní straně boty.

Jak zajistit konce samozkracovacích tkaniček?

Pokud jste se z nějakého důvodu rozhodli zkrátit tkaničky sami, vyplatí se postarat se o vhodnou ochranu jejich konců. Tímto způsobem jejich proplétání po sobě jdoucími stehy neovlivní jejich delaminaci a vyhnete se nedbalému konečnému výsledku.

Jedním z hlavních způsobů opravy agletů je uvázat uzel na konci tkaničky. Toto řešení však nebude fungovat se silnějšími tkaničkami, jejichž proplétání se ukáže jako velmi obtížné nebo dokonce nemožné. V této situaci můžete lepicí pásku omotat kolem konce tkaničky dvakrát. Pro větší ochranu naneste na horní část rychleschnoucí lepidlo.