5 důvodů, proč byste měli nosit bezpečnostní obuv


Výzkumy ukazují, že přibližně 25 % všech pracovních úrazů zahrnuje poranění nohou. Nebezpečné pracovní prostředí v kombinaci s nedostatkem vhodných ochranných prostředků může mít za následek ztrátu zdraví zaměstnance a ztrátu dobrého jména zaměstnavatele. V tomto článku se dozvíte, proč je důležité dodržovat předpisy a nosit bezpečnostní obuv.

Dbejte na bezpečnost na pracovišti

Nošení ochranných pomůcek při práci je bezpečnostní problém. Studie jasně ukazují, že čtvrtina všech pracovních úrazů souvisí s úrazy nohou. Ať už jste zaměstnavatel nebo zaměstnanec, tomuto scénáři se jistě chcete vyhnout. Naštěstí jsou bezpečnostní boty navrženy tak, aby vás chránily na pracovišti. V tomto článku jsme shromáždili všechny hlavní důvody, proč byste je měli nosit. Pracovat!

# 1 Zabraňte pádům a zraněním

Bez ohledu na to, kde pracujete, v každé profesi dochází k nečekaným uklouznutím, náhodným pádům a nepředvídatelným uklouznutím. Pro zajištění dostatečné ochrany před nešťastnými náhodami se vyplatí používat vhodnou ochrannou obuv, která se vyznačuje přilnavou podrážkou a správně navrženým běhounem. Díky tomu podlaha již nekluze a pracoviště se stává bezpečnějším.

Bezpečnostní obuv poskytuje ochranu před řeznými ranami, popáleninami, silnými nárazy a také pády, které by mohly mít za následek zlomeniny kostí nebo jiná vážná zranění.

#2 Zajistěte ochranu před úrazem elektrickým proudem

Elektřina na pracovišti představuje mnoho rizik. Abyste snížili vystavení potenciálnímu elektrickému šoku nebo hromadění statické elektřiny, noste boty vyrobené z nevodivých materiálů, jako je kůže nebo pryž.

# 3 Poskytněte ochranu před popáleninami

Bezpečnostní obuv dokáže poskytnout účinnou ochranu nejen před úrazem elektrickým proudem, ale také před nebezpečným popálením chemikáliemi nebo jinými nebezpečnými látkami, které by mohly poškodit pokožku nohou. Vybírejte bezpečnostní obuv vyrobenou z pevných odolných materiálů, které takovým scénářům zabrání.

# 4 Postarejte se o efektivitu

Únava způsobená dlouhodobým stáním na nohou může být vážným problémem na jakémkoli pracovišti. Unavené svaly nohou a chodidel se navíc zkostnatěly, když zaměstnanec nemá pohodlnou bezpečnostní obuv. Správně navržená bezpečnostní obuv poskytne dostatečné odpružení a podporu klenby. Zaměstnanec se díky tomu bude cítit pohodlněji, svaly již nebudou přetěžovány. To nepochybně ovlivní výkon práce efektivněji a zvýší bezpečnost.

# 5 Pracujte v rámci pravidel

Právě bezpečnost na pracovišti by měla být prioritou každého zaměstnavatele. Chcete-li minimalizovat riziko úrazů, jednoduše dodržujte platné předpisy BOZP. Zaměstnavatel je podle zákona povinen poskytnout pracovní obuv zaměstnancům, kteří přímo obsluhují stroje a technická zařízení. Pracovní bezpečnostní obuv je také vyžadována v místech, která způsobují intenzivní znečištění nebo kontaminaci obuvi působením radioaktivních, chemických látek a také biologického materiálu. 

Různé typy bezpečnostní obuvi

Pracovní prostředí se může značně lišit. Chcete-li využít všech výhod používání bezpečnostní obuvi, je důležité, abyste svůj pár správně sladili s místem, kde pracujete.

Podle normy EN ISO 2035 lze bezpečnostní obuv rozdělit na dva základní typy související s potenciálním nebezpečím. Proto se rozlišuje pracovní (tzv. pracovní) obuv označená symbolem „O“ a bezpečnostní obuv označená symbolem „S“. První z nich je věnována každodennímu použití na místech, kde není vyžadována dodatečná ochrana prstů. Druhý se vyznačuje tzv špičky, které jsou odolné proti nárazu a rozdrcení. Díky tomu poskytují ochranu proti rozdrcení prstů pádem, těžkými předměty nebo materiály.

Kromě toho existují dvě kategorie bezpečnostní obuvi. První kategorii tvoří boty vyrobené z kůže nebo jiných materiálů nezařazených do druhé kategorie. Tu zase tvoří celogumové a celoplastové boty, tedy plně vulkanizované, respektive plně lisované.

Pozoruhodné jsou také boty s ocelovou vložkou, které dobře fungují v místech, kde hrozí došlápnutí na ostré překážky. Takto navržená stélka navíc snižuje únavu chodidel a nohou. Existují také boty s pružnější, kloubovou mezipodešví, která dobře funguje například při práci instalatéra při zachování možnosti pohodlné práce a zároveň poskytuje ochranu před ostrými předměty.

Nepodceňujte bezpečnost

Speciálně navržená bezpečnostní obuv je klíčem k bezpečné a efektivní práci. Stojí za to připomenout, že v mnoha případech běžná obuv denně nošená není schopna čelit všem výzvám a nebezpečím, které na zaměstnance v pracovním prostředí čekají. Nehody se bohužel stávají a nelze se jim vždy vyhnout. Když však k nim dojde, nošení správné bezpečnostní obuvi pomůže předejít vážným a nebezpečným zraněním.