Jak čistit boty z ekologické kůže? Péče o ekologickou kůži


Boty vyrobené z ekologické kůže se texturou a vzhledem výrazně podobají přírodní kůži. Na první pohled nevidíme velký rozdíl. Ekologická kůže je polyesterový materiál, který je navíc potažen polyvinylchloridem a poté podroben různým chemickým procesům. Jak čistit boty z ekologické kůže? Vše o péči o ekokůže.

Výhody ekologické kůže

Velkou výhodou ekologické kůže je její cena, která může být dokonce několikanásobně nižší než u jejích přírodních protějšků. Je také třeba zdůraznit, že pro získání materiálu nemusíte zvířata zabíjet. Je to však materiál mnohem nižší kvality, náchylnější ke všem druhům poškození a modřin. Výrazně se také snižuje cirkulace vzduchu a propustnost vlhkosti, což se promítá do pohodlí používání obuvi.

Pokud tedy své boty vyměňujete poměrně často, potřebujete model pouze pro konkrétní příležitosti a nechcete příliš utrácet za nákup obuvi, měli byste zvážit nákup obuvi z ekokože.

Jak se starat o ekologické kožené boty, aby mohly sloužit co nejdéle?

1. Vhodná impregnace

Při nákupu obuvi vyrobené z ekologické kůže nezapomeňte zakoupit speciální přípravky určené pro tento typ materiálu. V obchodech s obuví snadno najdete všechny druhy leštidel, sprejů nebo krémů, které nejen ochrání vaše boty před vnějšími faktory, ale také dodají lesk, osvěží barvu a řádně vyčistí povrch obuvi.

Pozor! Nezapomeňte použít impregnaci těsně před první aplikací a poté ji aplikujte v pravidelných intervalech každých několik dní.

Při výběru impregnace věnujte pozornost tomu, zda je určen k použití na ekologickou kůži. V opačném případě můžete poškodit strukturu materiálu. Rovněž stojí za to pečlivě sladit barvu přípravku s odstínem boty. Pokud si nejste jisti, nejprve použijte impregnaci na malý, neviditelný povrch nebo vyberte bezbarvý přípravek, který bude vyhovovat jakékoli barvě.

2. Nepoužívejte kartáče s tvrdými štětinami

Tření příliš tvrdým kartáčem může materiál poškodit. Ekologická kůže je mnohem tenčí a jemnější než kůže přírodní.

Prach a zaschlé bahno můžete odstranit kartáčem (jsou nutné měkké štětiny) otřením materiálu do sucha. Vážnější nečistoty lze odstranit vlhkou houbou nebo hadříkem.

Rada. Pokud jste mimo domov, použijte dětské ubrousky k vyčištění drobných nečistot!

Pokud výše uvedené metody nepomohou, bude nutné použít speciální přípravky určené k čištění eko kůže. Nezapomeňte aplikovat prostředek rovnoměrně a v souladu s doporučeními výrobce.

3. Pravidelně odstraňujte veškeré nečistoty

Snažte se to dělat pravidelně a opatrně, protože zanedbané boty se postupem času budou stále obtížněji zbavovat nežádoucích nečistot a nevzhledných skvrn. Toto pravidlo je obzvláště důležité v podzimním a zimním období, kdy stojí za to boty po každém použití otřít, aby nedošlo k nevratnému poškození materiálu.

Správná péče umožní, aby si boty po delší dobu zachovaly svůj původní vzhled a tvar. Boty utrpí menší poškození jakéhokoli druhu, ale stanou se také odolnější vůči znečištění.

4. Nikdy neperte boty z ekologické kůže v pračce

Za žádných okolností byste si neměli čistit boty v pračce nebo ručně, pokud jsou zcela ponořené ve vodě!

Pokud vaše boty příliš zvlhnou (např. Za deštivého počasí), nechte je úplně vyschnout na suchém, větraném místě, ale ne v přímém kontaktu s intenzivním zdrojem tepla, jako je horký ohřívač nebo přímé sluneční světlo.

Příliš rychlé sušení má často za následek popraskání a deformaci materiálu, což způsobí, že boty ztratí své kouzlo a přirozený vzhled.

5. Vkládání není nutné

Na rozdíl od čištění přírodní kůže můžeme v případě obuvi vyrobené z ekologické kůže tento krok přeskočit. Ekologická kůže kvůli odlišné struktuře neabsorbuje látky obsažené v lacích na boty a jejich použití by mohlo vést k nevzhledným skvrnám, změně barvy a dokonce k poškození materiálu.

K udržení obuvi v dobrém stavu stačí pravidelné čištění a impregnace prostředky určenými pro ekologickou kůži.

Boty vyrobené z ekologické kůže jsou proto skvělou volbou, která vám umožní ušetřit spoustu peněz. Při správné péči a dodržování několika důležitých pravidel je možné boty z ekokože používat bez problémů po dlouhou dobu.