Jak čistit ekologickou koženou obuv? Péče o ekokůže


Boty vyrobené z ekologické kůže texturou i vzhledem výrazně připomínají přírodní kůži. Na první pohled nevidíme velký rozdíl. Ekologická kůže je polyesterový materiál, navíc potažený polyvinylchloridem, a poté podrobený různým chemickým procesům. Jak čistit ekologickou koženou obuv? Vše o péči o ekokůže.

Výhody ekologické kůže

Velkou výhodou ekologické kůže je její cena, která může být i několikanásobně nižší než u jejích přírodních protějšků. Rovněž stojí za to zdůraznit, že pro získání materiálu nemusíte zvířata zabíjet. Je to však materiál mnohem nižší kvality, s větším sklonem k jakémukoli druhu poškození a otlaků. Cirkulace vzduchu a propustnost vlhkosti je také výrazně snížena, což se promítá do pohodlí používání obuvi.

Pokud tedy své boty vyměňujete poměrně často, potřebujete model pouze na konkrétní příležitosti a nechcete za nákup obuvi příliš utrácet, měli byste nákup obuvi z ekokůže zvážit.

Jak se starat o ekologické kožené boty, aby mohly sloužit co nejdéle?

1. Vhodná impregnace

Při nákupu obuvi vyrobené z ekologické kůže nezapomeňte zakoupit speciální přípravky určené pro tento druh materiálu. V obchodech s obuví snadno najdete všechny druhy leštidel, sprejů nebo krémů, které vaše boty nejen ochrání před vnějšími faktory, ale také dodají lesk, osvěží barvu a řádně vyčistí povrch boty.

Pozornost! Nezapomeňte použít impregnaci těsně před první aplikací a poté ji nanášet v pravidelných intervalech, každých několik dní.

Při výběru impregnace věnujte pozornost tomu, zda je určena pro použití na ekologickou kůži. V opačném případě můžete poškodit strukturu materiálu. Rovněž stojí za to pečlivě přizpůsobit barvu přípravku odstínu boty. Pokud si nejste jisti, použijte nejprve impregnaci na malém, neviditelném povrchu nebo zvolte bezbarvý přípravek, který bude slušet jakékoli barvě.

2. Vyhněte se kartáčům s tvrdými štětinami

Tření příliš tvrdým kartáčem může poškodit materiál. Ekologická kůže je mnohem tenčí a jemnější než přírodní kůže.

Prach a zaschlé bahno odstraníte kartáčem (jsou nutné měkké štětiny) suchým třením materiálu. Vážnější nečistoty lze odstranit vlhkou houbou nebo hadříkem.

Rada. Pokud jste mimo domov, použijte dětské ubrousky k čištění malých nečistot!

Pokud výše uvedené metody nepomohou, bude nutné použít speciální přípravky určené k čištění eko kůže. Pamatujte na rovnoměrné nanášení prostředku a v souladu s doporučeními výrobce.

3. Pravidelně odstraňujte veškeré nečistoty

Zkuste to dělat pravidelně a opatrně, protože zanedbané boty budou postupem času čím dál těžší zbavit se nežádoucí špíny a nevzhledných skvrn. Toto pravidlo je obzvláště důležité v podzimním a zimním období, kdy stojí za to boty po každém použití otřít, aby se zabránilo nevratnému poškození materiálu.

Správná péče umožní botám zachovat si původní vzhled a tvar déle. Obuv bude méně náchylná k poškození jakéhokoli druhu, ale také se stane odolnější vůči kontaminaci.

4. Nikdy neperte boty z eko kůže v pračce

V žádném případě byste neměli čistit boty v pračce nebo ručně, když jste zcela ponořeni do vody!

Pokud vaše boty nadměrně zvlhnou (např. Za deštivého počasí), nechte je úplně uschnout na suchém, větraném místě, ale ne v přímém kontaktu s intenzivním zdrojem tepla, jako je horký ohřívač nebo přímé sluneční světlo.

Příliš rychlé schnutí má poměrně často za následek praskání a deformaci materiálu, díky čemuž boty ztrácejí své kouzlo a přirozený vzhled.

5. Vkládání není nutné

Na rozdíl od čištění přírodní kůže můžeme v případě obuvi z eko kůže tento krok přeskočit. Eko kůže díky jiné struktuře neabsorbuje látky obsažené v lacích na boty a jejich použití by mohlo vést k nevzhledným skvrnám, zabarvení a dokonce k poškození materiálu.

K udržení obuvi v dobrém stavu stačí pravidelné čištění a impregnace přípravky určenými pro eko kůži.

Boty vyrobené z ekologické kůže jsou proto skvělou volbou, která vám umožní ušetřit spoustu peněz. Při správné péči a dodržování několika důležitých pravidel je možné boty z ekokůže používat bez problémů dlouhodobě.